Mtä "erivapauksia" 9 v. pojalle vappuaattona, mm. kotiintuloaika jne?
Mitä erityistä teillä saa lapset tehdä vappuaattona? Asutaan rauhallisessa lähiössä, joten aattelin et vähänmyöhempään saa olla kavereiden kans ulkona, vaiks klo 21 saakka, saa vähän ylimääräistä tuhlausrahaa wappukrääsään...Kuinka teillä toimitaan?
Kommentit (8)
No meidän lapset on 8 ja 11 ja viimeistään klo 20 kotiin vaikka asutaan superrauhallisella asuinalueella (omakotialue). Ei niillä ole mitään asiaa kulkea ulkona klo 20 jälkeen.
Ja vappautorilta saavat ostaa jotain mieleistään, annan mielelläni rahaa.
Meillä saa olla ulkona niin kauan kuin kaveritkin on tuossa omalla rivaripihalla. Tämä tosin pätee ihan kaikkiin päiviin, ei siellä kukaan koskaan kymmeneen asti ole. Jos tänään on, niin sittenpähän on.
Meillä varsinkin juhlapyhinä on aikaisemmat kotiintuloajat, koska teinejä pyöriin joka paikassa, eikä niiden touhut ole pikkulasten silmille sopivaa katsottavaa. Kavereita voi kyllä tulla meille, vaikka yöksi.
Joo, toi on hyvä pointti kyllä, toi et vaikka muutoin on rauhallista, teinit örveltää kumminkin, satoi tai paistoi...Meille tulee kans pojan kaveri yökylään, saavat sit kotona valvoa ihan niin pitkään kun jaksavat, ainakin melkein niin pitkään:)
Ei nukkumaanmenoaikaa. Saa valvoa niin myöhään kun tahtoo.
No meillä yleensä on saanut pihalla, omalla tai naapurin, pelailla futista nyt ainakin siihen 9:iin jos seuraava päivä on vapaapäivä. Oli sitten vappu tai loma. Mitään kauppoja täällä ei ole että mitää krääsää ei pääse ostamaan muutenkaan...
Meillä ei mitään erityisiä "vapauksia". Normi-ilta. Ei tuo 10v ole edes mitään kysellyt tai vaatinut.
Jos asuinalue rauhallinen, niin annan minäki olla myöhempään kavereiden kanssa ulkona, esim. klo 22. asti. Ja meillä on käytössä "vappuraha", saa sitten itse miettiä käyttääkö sen ilmapalloon, haluaako jotain muuta krääsää, vai haluaako sen säästää johonkin ihan muuhun.