Yksityisen pph:n irtisanominen
Meidän lapset ovat olleet syksystä saakka yksityisellä perhepäivähoitajalla, koska ovat jonossa lähipäiväkotiin. Nyt sitten saimme tietää, että lapsemme saivat paikan ko. päiväkodista ja voisivat aloittaa vaikka heti, koska paikat ovat yllättäen vapautuneet. Mutta miten ihmeessä rahapolitiikka menee?? Eli pph:n sopimuksessa on kuukauden irtisanomisaika. Hänen palkkansa koostuu yksityisen hoidon tuesta sekä meidän osuudestamme. Hänellehän kuuluu siis se kuukauden palkka, eli jos maanantaina irtisanomme, niin ensi kuun 22. päivään saakka pitänee maksaa, jos oikein ymmärrän.
Samaan aikaan tavallaan lie mahdotonta ottaa hoitopaikka vastaan, mutta kun se on kaupungin tarjoama, niin kuitenkin ottaisimme mieluusti. Pph ei aio enää syksyllä jatkaa hommassaan lainkaan, eli siinäkin mielessä haluamme ehdottomasti paikan. Joudummeko siis maksamaan kahdet päivähoitomaksut tuolta ajalta?? Lisäksihän varmaan kaatuu niskaan vielä se yksityisen hoidon tuki... Mitenkähän meidän kannattaisi edetä, onko kellään kokemusta tai tietoa?
Kommentit (14)
Niin ja siis oletin että teillä on kaksi lasta, jos on enemmän niin sitten summakin toki enemmän. Jos saisin uudet hoitolapset heti teidän lasten tilalle niin maksun voisin antaakkin olla. Mutta en usko ,että kovinkaan todennäköisesti saa siihen ketään jos on syksyllä aikomuksissa lopettaa kokonaan.
Irtisanot 30.4 niin että hoitosuhde päättyy 31.5. Vastaanotat päibäkotipaikat 1.6 alkaen
Vähän hankala tilanne, kun hoitopaikka on hommattava kuitenkin, ja se tuli nyt vähän turhankin nopeasti... Ongelmana vähän se, ettei meillä ole rahaa maksaa noin paljoa... ja jos jättää hoitopaikan vastaanottamatta, taas on pulassa syksyllä, että mistä sen saa. Meillä siis kunnalla on politiikkana, että alle 3v käyttävät (yksityisiä) perhepäivähoitajia (saadaan siis myös kuntalisä yksityisen palkkaa varten)....
ap
Ei tuo mahdoton yhtälö ole - luepa niitä kaupungin papereita. Ainakin meidän kunnan papereissa on sellainen sääntö, että siitä päivästä eteenpäin, kun hoitopaikka on myönnetty, on kuukauden verran aikaa ottaa paikka vastaan. Eli jos päivähoitopäätöksessä päivähoitopaikka on myönnetty esim. 1.5 alkaen, riittää ottaa päivähoitopaikka vastaan tuon toukokuun aikana, ja silloin myös laskutus alkaa siitä päivästä, kun hoito tosiasiallisesti alkaa. Meidän lapsille hoitopaikka aikanaan myönnettiin 1.8. alkaen, ja vastaanotin ne vasta 20.8 -- ja laskutuskin lähti sitten tuosta päivästä, ei elokuun alusta.
Se kunnallinen paikka odottaa teitä kyllä kuukauden. Tuskin siellä kesäkuussa on kovin tungosta muutenkaan, kun osa lapsista jää kesälomalle. Taitaa olla maksujen ja muiden selkeyden kannalta järkevää että irtisanotte sen yksityisen toukokuun lopusta ja kesäkuun alusta aloitatte kunnan päiväkodissa. Jos otatte kunnan paikan vastaan, niin yksityisen hoidon tuki loppuu siihen paikkaan, ja tosiaan yksityinen pph menettää palkkansa johon on oikeutettu,
Tosin jos olisin te, niin kysyisin onnistuuko se että ottaa sen kunnan hoitopaikan vasta elokuun alusta jos olette kuitenkin heinäkuun lomalla. On lapsille aika rankkaa aloittaa kesäkussa uudessa hoitopaikassa ja just kun alkaa hieman tottua, niin alkaa loma ja loman jälkeen uusi totuttelu. Toki kävisin kesäkuussa ennakkoon tutustumassa paikkoihin ja leikkimässä siellä pihalla. Mutta lapset aina osin vaihtuu kesän aikana.
Tuossa nelosen ehdotuksessa on se ihan sama 1 kk irtisanomisaika, eli se nyt ei varsinaisesti muuta asiaa yhtään, tekee sen irtisanomisen minä päivämääränä tahansa...
ap
Oletko selittänyt päiväkotiin tilanteesi? sano,ettet pysyt maksamaan kuukauden ajalta niin valtavasti hoitomaksuja. voisiko lapsesi aloittaa päiväkodissa vasta kuukauden kuluttua?
On siinä se ero, että ei tulisi päällekkäisiä maksuja, kun saisi toukokuulta vielä ne yksityisenhoidontuet ja kesäkuuta vasta päiväkotimaksut.
-4-
Meistä taas olisi tosi hyvä juttu, että lapset ehtivät nyt rauhassa vähän totutella uuteen päiväkotiin, ja sitten on kesällä huilitauko ja elokuussa jatkuu sitten tässä "uudessa" paikassa. Ei tarvitse kenenkään jännittää koko kesälomaa, että millainen se uusi paikka sitten on. Toinen pikku juttu on se, että pph on sellainen, että koko ajan on vähän pelko persiissä, että sattuuko siellä jotain vai ei, eli toisin sanoen vähän huoleton tapaus. Eli mitä pikemmin lapset saavat siirron, sen parempi lapsille, jos nyt ihan lapsilähtöisesti asiaa ajatellaan ja unohdetaan raha.
Ehkä sitten irtisanomme maanantaina, ja kysymme onnistuuko uuden hoitopaikan vastaanotto toukokuun loppupuolella, kun irtisanomisaika päättyy.
ap
Eikö irtisanomisaika ole yleensä kalenterikuukausi hoitosuhteissa?
Päiväkodissa on kesällä yleensä väliaikaista henkilökuntaa. Myös lapset vaihtuvat monesti elokuun alussa. Eli lapsenne voivat alkukesän totutella seiniin, mutta kaikki ihmiset voivat vaihtua elokuuksi.
Ota yhteyttä päivähoitoalueen päällikköön. Kysy, miten homma menee. Tuskin olette ainoita tässä tilanteessa, enkä uskokaan, että kymmenet perheet maksaisivat tuplamaksuja.
[quote author="Vierailija" time="20.04.2013 klo 23:55"]
Eikö irtisanomisaika ole yleensä kalenterikuukausi hoitosuhteissa?
[/quote]
Näin minäkin väittäisin. Outoa, jos ei ole.
No se riippuu siitä mitä vanhemmat ja hoitaja ovat sopimukseen kirjanneet. Minulla lukee kaikkien hoitolasten sopimuksissa että irtisanomisaika on 30 päivää. Ihan sama mikä kuukauden päivä irtisanoo niin siitä 30 päivää eteenpäin.
t.se yksityinen pph
No jos otat kaupungilta paikan, ette saa yksityisen hoidontukea. Yksityiselle hoitajalle luonnollisesti maksatte palkan sen irtisanomisajan ajalta. eli koko maksu menee teidän pussista. Toki jos hoitaja haluaa antaa maksun anteeksi niin silloin sitä ei tarvitse maksaa,mutta minä ainakin perisin maksun koska laskut ne on minunkin maksettava ja lapseni ruokittava.
Eli tuolta ajalta maksatte kaupungille hoitomaksun + yksityiselle sen hoitajan koko maksun. jos se on vaikka 600e/lapsi niin maksatte hänelle 1200e.
t.yksityinen pph