Negatiiviset ihmiset tympii...
Saako ihmiset jotenkin tyydytystä siitä, että puhutaan toisista pahaa selän takana? Miksi ei hyväksytä erilaisuutta? Tämä maailma on muutenkin tarpeeksi raskas paikka elää, miksi emme tukisi toisiamme ja olisi aidosti iloisia toistemme onnistumisista?
En ymmärrä kateutta. Mitä se itseltä on pois jos toiselle menee hyvin? Jokainen voi itse vaikuttaa elämäänsä ja tehdä siitä selaisen kuin haluaa tai ainakin pyrkiä siihen. Itse katselen mielelläni esimerkiksi sisustusblogeja ja saan niistä inspiraatiota omankin kodin sisustamiseen. Ei tulisi mieleenikään tulla tänne haukkumaan nimettömänä jonkun blogin pitäjää vaikka en hänen tyylistään tykkäisikään. Miksi lukea sellaista blogia joka ärsyttää ja josta tulee vain huono mieli?
Työpaikkallani ahdistun kun kuulen selä takana puhumista. Lähden aina tilanteesta pois ja pelkään että minunkin selän takana puhutaan samoin kun en ole paikalla. Eikö nämä ihmset ymmärrä, että heistäkin puhutaan samoin kun eivät ole paikalla? Vaistoan helposti negatiivisen ilmapiirin ja se väkisinkin vaikuttaa omaankin jaksamiseen ja työmotivaatioon.
Täällä av- palstallakin on todella negatiivinen tunnelma ja ihan normaaleihinkin kysymyksiin ihmiset vastaavat todella tylysti ja loukkaavasti.
Eikö voitaisiin olla hieman suvaitsevampia ja positiivisempia?
Aurinkoista ja ihanaa kevättä teille ihan jokaiselle, oikeasti.
Ninni
Minua taas ei haittaa toisten negatiivisuus yhtään. Ovat mitä ovat, puhuvat mitä puhuvat. Minä en siihen (yleensä) mukaan lähde, mutta eipä tuo minua sen enempää haittaakaan.