Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pystyyykö yhden oppikirjan omaksumaan yhdessä päivässä siten etttä opettelee vain erilaisten ilmiöiden systeemit ja lopuksi täydentäää tietämystään?

Vierailija
24.06.2020 |

?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaaan haastavinta on termistön muistelu muttta jos ne liittyy systeemiin oleeellisesti niin eikös ne tule siiinä osaksi kokonaisuuutta.

Vierailija
2/3 |
24.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu oppikirjasta. Lukion biologian kirjan varmaan, mutta jotain 500 sivuista yliopistotason biologian kirjaa varmaan ei.

Tosin omaksuminen kuulostaa siltä, että sen tiedon todella sisäistäisi ja se jäisi niin hyvin mieleen, että sen muistaa vielä kuukauden kuluttuakin. Ilman mitään kertausta se voi olla haastavaa sen lukion bilsan kirjankin kanssa. Eli mitä tarkoitat omaksumisella?

Lisäksi se riippuu aineesta. Jotain lukion ranskan kurssia tuskin saat omaksuttua päivässä. Kielioppi voisi mennä, mutta ilman sanastoa kieliopin hallinta on hyödytöntä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu aineesta, oppikirjasta ja opiskelijasta. Joku kielen kirja ei ole jotain, joka lepattaa pääkoppaan lukematta ja opettelematta, sanat vaan pitää päntätä.

Biologian oppikirjoissakin on lukiossa aika lailla ulkoa opeteltavaa. Toki perusidis vaikkapa ruuansulatuksesta on "ymmärrettävissä", mutta jos et opettele ulkoa vaikkapa nyt ruokaa pilkkovia happoja ja sitä, mitkä sisäelimet niitä tuottavat, et sinä niitä tiedä tai voi "päätellä" mistään.

Eri aineissa on eri määrä ulkoa opeteltavaa vs. ymmärrettävää. Harvoin samankaan aineen eri kurssit ovat samalla lailla pänttäämistä vaativia.

Yliopistossa tosin muistan päässeeni kiitettävillä kirjatenteistä lukemattakin. Erityisesti sivuaineessani kunnallispolitiikassa auttoi pitkälle se, että osasi kirjoittaa loogisia vastauksia hyvällä suomen kielellä... tämä siis 1980-luvulla, en mene sanomaan nykyajan tilanteesta.

Kuuden laudaturin kirjoittanut YTM