Miten tällaisella helteellä voisi auttaa lapsiperhettä
Kyseessä siis poikapuoleni perhe jossa 10 ja 4 v lapset.
Haluaisin yllättää heidät mukavalla ehdotuksella. Mitä itse toivoisitte ja mistä ilahtuisitte? Ovat kotona koko perhe, siis kesäloma aikuisilla.
Kommentit (19)
Otat lapset hoitoon, lyöt poikapuolellesi touhutonnin käteen ja käsket pitää hauskaa.
No viette lapset johonkin kivaan paikkaan ja annatte vanhemmille vapaapäivän.
Paljon hyvää jäätelöä, juomia, viinirypäleitä. Itseäni ilahduttaisi.
Kärkkäisellä myytiin nyt sellaisia 750l vetäviä kahluualtaita, taisi maksaa parikymppiä. Onko heillä pihaa minne laittaisivat sellaisen?
Järjestä joku rantapäivä heille, värkkäät eväitä mukaan?
Jos tunnet heidän tapansa ja tyylinsä, niin sen mukaan mennään. Kelpaako pelkkä jäätelö vai pitääkö järjestää viikon reissu jonnekin suomalaiseen elämyskohteeseen?
Kuumuden kanssa pärjää paremmin, kuin köydyyhen kanssa.
Ehdota kiihkeää parinvaihtoviikkoa.
Jos nelihenkinen perhe tuon ikäisillä lapsilla ei pärjää ilman apua kesälomaansa, niin tosi huonosti on tuon perheen asiat!
Ota lapset hoitoon ja anna heille kunnon kevyttä ruokaa ja jäätelöä, muuta en keksi.
Köyhyys on Suomessa lisääntyvä "luonnonvara"!
Jos on vene vie veneilemään tai vuokraa vene
Vierailija kirjoitti:
No viette lapset johonkin kivaan paikkaan ja annatte vanhemmille vapaapäivän.
Miksi lapset nähdään ensisijaisesti vanhempien vaivana?
Vierailija kirjoitti:
Kahluuallas 10-vuotiaalle???
No ei nyt pelkästään sille 10-vuotiaalle, koko perhe siinä voi olla öllöttää! Me hankittiin sellanen ja parivuotiaista 12-vuotiaisiin (ja melkein kaikkea siltä väliltä) serkuksia on ollut meillä hellepäiviå viettämässä ja kaikki tykkää vesielementistä. Vieressä on trampoliini niin isoimmat kirmasi altaan ja trampan väliä jotain voltteja heitellen. Itse lilluin vaan altaassa ja otin aurinkoa. Ja se Kärkkäisen allas on tosiaan jonkun 3m pitkä, ja mukavan korkeilla laidoilla niin että siihen ihan oikeasti mahtuu aikuisiakin/enempi porukkaa.
Vierailija kirjoitti:
Jos nelihenkinen perhe tuon ikäisillä lapsilla ei pärjää ilman apua kesälomaansa, niin tosi huonosti on tuon perheen asiat!
Ota lapset hoitoon ja anna heille kunnon kevyttä ruokaa ja jäätelöä, muuta en keksi.
Köyhyys on Suomessa lisääntyvä "luonnonvara"!
Missä puhuttiin köyhyydestä. En löytänyt tekstistä kohtaa, missä kerrotaan perheen olevan köyhä. Ajattelin ap lähinnä jotakin yllätystä haluavan läheisilleen.
Osta heille trampoliini? Käykää suppailemassa? (4-vuotias voi istuskella samalla laudalla isän tai äidin kanssa). Vesipuistoon päiväksi? Tivoliin porukalla?
Otat puutarhalletkun hellepäivänä ulos ja annat muksujen mellastaa.
Jos yllätyksen täytyi helteseen liittyä niin vettä ja jotain viileäähän se yllätys täytyy olla.
Uuteen paikkaan uimaan jossa ei ole käynet ja jätski plus juomat. Joka lapsen suosikki.
Kiitos kivoista ideoista! Jotenkin mua kiehtoisi tuo ajatus, että ottaisin lapset ja menisimme vaikka uimaan ja jätskille ja vanhemmat saisivat omaa vapaata aikaa. Antaisin touhutonninkin jos kehtaisin.
Ap
Paljonko saa maksaa