Opetetaan AV:n käyttäjille kielioppia -ketju
Täällä näkee aivan liikaa kielioppivirheitä, silmäni palavat. Kaikki saavat nyt tässä ketjussa kertoa yhden kielioppisäännön näille AV:n käyttäjille, jotka eivät ole keskittyneet opetukseen koulun äidinkielen tunneilla.
Se on enää, ei enään.
Kommentit (66)
Monet palstalaisista eivät ole lähelläkään peruskoulun päättämistä, ja se valitettavasti näkyy.
Muistakaa, että "ja ei" , pitää olla "eikä".
Henkilö joka ei ole uskovainen, on uskonnoton, ei "uskomaton".
Jonkun tekemä asia voi olla uskomaton.
Each Finnish verb has 200 possible endings
There are six groups of verbs. Each verb can be conjugated according to person, number, tense and mood. There are also passive structures, five infinitive forms and other particles. This equates to well over 200 possible verb endings for each verb.
Here's an example: Pidättekö tanssimisesta? ('Do you like dancing?')
The verb, pitää (to like) is in the second-person plural form with a kö question suffix. The verb tanssia (to dance) is nominalised (tanssiminen), and then inflected in the elative case, which is needed after pitää.
Alkuperäisen sanan konsonantit voivat muuttua
Tämä monimutkainen taivutusjärjestelmä on ongelma oppijalle. Ennen kuin etsit sanakirjasta uutta sanaa, sinun on selvitettävä, mikä on perusmuoto. Sen lisäksi, että käännösten ja jälkiliitteiden merkittävyyden tarkistaminen on mahdollista, tähän voi liittyä myös toisen säännöstön soveltaminen: konsonanttien asteikko. Kirjaimet k, p ja t voivat muuttua tai jopa kadota, kun sanan runko taivutetaan ja siihen on lisätty pääte.
Näet tämän yllä olevassa esimerkissä: Pidättekö tanssimisesta? ('Pidätkö tanssimisesta?'). Verbi pitää (pitää) läpikäytiin varressaan konsonanttiasteikko, jolloin vahvasta t:stä tuli heikko d.
Tässä on toinen esimerkki: Tarkenenkohan? 'Mietin, olenko tarpeeksi lämmin?'
Tämän verbin sanakirjamuoto on itse asiassa tarjeta (kestää kylmää). Mutta tässä tapauksessa konjugoitu verbi on käynyt läpi konsonanttien asteikon j:stä k:ksi ja siihen on lisätty kaksi partikkelia: -ko, joka ilmaisee kysymysmuotoa, ja -han, joka viittaa epäilyyn.
Kulli kirjoitetaan pienellä, kun se on lauseen keskellä...