Sisustusmielipiteitä, kiitos!
Onko mielestänne "sekasotku", jos laitan lasten suuuuureeen yhteiseen huoneeseen päätyseinän pirteällä monivärisellä raitatapetilla ja toisen lapsen puolelle huonetta eri sävyistä isohko-kuvioista kukka-perhostapettia kuin taas toisen lapsen puolelle... kaikki tapetit ovat samaa sarjaa ja värimaailmaltaan sopivat. Pitkät sivuseinät ovat 160cm matalia (joihin siis tulee tuo kuviotapetti). Haluan lastenhuoneesta iloisen ja pidän voimakkaista väreistä ym. Ja ennen kuin joku ehtii huomauttamaan, olen kysynyt myös lasten mielipidettä. =)
Huoneeseen tulisi siis saman sarjan tapeteista kolmea erilaista, meneekö liian sotkuiseksi mielestänne, vaikka värit sopivat yhteen? Tai onko mielestänne liikaa "kuviota" kun tulee sekä raitatapettia ylös asti että toisille seinille kukka-perhos-tapettia?
jos huone on tosiaan iso ja tapetit samaa sarjaa. Tekstiilit, matot ym. isommat väripinnat yksivärisiksi tapeteista värejä poimien, kahta korkeintaan tai kaikki valkoista. Voisi toimia!