Naapuri kolisuttelee huonekaluja joka yö
3:50 herään siihen, kun tuolia, jonka jaloissa ei ole huopapehmusteita, vedetään lattiaa pitkin. Puolisen tunnin päästä sama toistuu. Onko aihetta tehdä valitus? Usein unet loppuvat tähän. Ja ei, en voi käyttää korvatulppia, sillä sitten korvani menevät lukkoon ja kuulen kokoajan sydämen sykkeen.
Kommentit (9)
Isännöitsijälle valitus, pidä kirjaa kellonajoista jolloin tuota tapahtuu. Yörauha on klo 22-06 yleensä.
Meidän yläpuolella asuu saksalainen komennusmies. Joka jumalan yö se rehaa huonekaluja ympäriinsä! Ihme tömistystä. Jos sillä olis vaimo, niin olisin varma, että se on lyönyt sen kylmäks ja paketoi raatoa kämpässään. Valitin isännöitsijälle, mutta nykyään tarvitaan kolmen todistajan kirjallinen todistus siitä, että on aiheuttanut melua. Enkä jaksa vaivata tuntemattomia naapureita tällä.
Ihan suomalainen keski-ikäinen lapseton ja eläimetön pariskunta.
Ap
tiputa lappu postiluukusta, pyydä lopettamaan. olisi kiinnostavaa tietää miksi niitä pitää siirrellä, tietääkö joku?
Vierailija kirjoitti:
On aihetta, kerran on toistuvaa melua hiljaisuuden aikana.
Ei voi, normaalia elämisen ääntä. Muuten myös vessanpöntön vetäminen ja ääneen puhuminenkin voitaisiin kieltää.
Ne huonekalujen raahaajat on saatanasta. Samoin kaikki vasaralla hiljaisuusaikaan paukuttelijat. Kerrostaloeläminen muutenkin on yhtä helvettiä, mutta pakko sietää.
On aihetta, kerran on toistuvaa melua hiljaisuuden aikana.