Hajahtaako tyttövauvan alapää?
Joo, on tyhmä kysymys ja aihetta on käsitelty varmasti monet kerrat. Vaan eipä ole ollut tuolloin ajankohtaista. Kahden pojan jälkeen meille syntyi tyttö. Ja ihmeissämme olemme, kaikinpuolin :)
Siis tuoksahtako tytön alapää? Toki pesen sitä, mutta vaippaa pois ottaessa pöllähtää ilmoille melko voimakkaat aromit. Onko se normaalia? Vai onko pikkuisella joku tulehdus?
Tietty asia voisi neuvolasta kysyä, vaan kun siellä on niin tampio terkka.
Kiitti sinulle asiallinen AV-mamma, joka valaiset minua tytön hygienia asioissa!
Kommentit (8)
siinä se sitten on se sun vastaukses! ei oo saanut alapää ilmaa! kuvittele itse, että pitäisit sidettä 7 viikkoa putkeen, alapää haisis vaik kuinka pesisit. kokeile vaikka 5-10 min ilmakylpyjä joka vaipanvaihdon yhteydessä.
Kannattaa tosiaan varsinkin näin lämpimällä antaa tuulettua, pitäishän sitä tuuletella omaakin rakoaan.
eikä pitäisi haistakkaan, jos tosiaan ilmakylvyt ei auta niin ottasin kyllä yhteyttä siihen tampioterkkariin...
millä pesuaineella peset? Jos olet pessyt jollain tavallisella se aiheuttaa sen että omat bakteerit kuolee ja tulee " kierre" tuohon tuoksahtamiseen.
eikä ole koskaan tuoksunut. Pesuainetta emme ole käyttäneet vielä ollenkaan, ei edes vauva-shampoota, pelkkää vettä niin kokovartalopesulla kuin alapääpesulla. Ilmakylpyjä iltaisin n 30 minuutin ajan. Vaippa vaihdetaan n 8 kertaa päivässä, eli heti kun on märkää.
Vauva-aikana ( n 2kk ikäisenä) oli punaista ihottumaa, mutta emme oikein keksineet muuta syytä kuin pampersin vaipat, vaihdoimme takaisin liberoon ja ihottuma parani. Mutta siis tuoksunut ei ole ikinä.
Huom! Muistathan tyttölapsen pyyhkimisen ja kuivaamisen säännöt, eli etureikä tulisi olla puhdas, se on puhdistettava aina erikseen, usein mm kakkaa jäi miehellä sinne, kunnes opetin, että kosteuspyyhkeellä erikseen raottaa ja eteenpäin vetäen puhdistaa. Ei koskaa taaksepäin saa pyyhkiä, menee kakkanokareita syvemmälle vain.
kun tyttölapsi saatiin, että imetettäessä äidin hormonit siirtyvät lapselle ja näin kaikki valkovuodotkin yms. tulevat myös tytöltä läpi. Ja kyllä sitä voisi kuvitella, että näillä keleillä se alkaa vaipassa jo tuoksumaan. Mutta ilmakylpyjä suosittelisin minäkin.
Meillä taas nimenomaan sanottiin, että mahdollisimman vähän raotella sitä tytön rakoa, ettei omat suojaavat aineet (alussa sitä vaaleaa tahnaa paljon) lähde pois. Kerran päivässä sitten varovasti kurkistaa ja pumpulipuikolla tms. tosi varovasti ottaa ylimääräiset pois.
Toisaalta, vähän heikonlaisesti on viime aikoina annettu ilmakylpyjä...