Kokoomuksen Otto Meri haluaa lukukausimaksut yliopistoihin
Itse on suorittanut ilmaiset kandin-ja maisterintutkinnot ja saa parhaillaan palkkaa ilmaisesta tohtorintutkinnon suorittamisesta. Tyypillinen kokoomuslainen.
Kommentit (5)
Johan nyt rahalla menevät muualle "yliopistoihin" ne, joilla ei kyvyt riitä läpäisemään suomalaisten yliopistojen pääsyvaatimuksia.
Minusta se on huono ajatus, koska:
- jo nyt opiskelu on iso satsaus tulevaisuuteen, joka ei takaa hyvää työpaikkaa ja palkkaa. Opintotuki on niin huono, että moni joutuu ottamaan lisäksi lainaa ja/tai tekemään töitä opintojen ohella PAITSI jos pappa tai mamma maksaa. Jos tarkoitus on - kuten väitetään - nopeuttaa opintoja, olisi järkevämpää nostaa opintotukea.
- suomalainen yhteiskunta on hieno siksi, että täällä opiskelu on mahdollista myös niille, jotka ovat sattuneet syntymään köyhään perheeseen. Se lisää sosiaalista kiertoa, mikä on hyväksi yhteiskuntarauhalle. Ihmiset hyväksyvät paremmin reilun valtion kuin hyväosaisten harjoittamaan vallankäyttöön perustuvan epäreilun valtion.
- koska opiskelu on enimmäkseen vain ällistä kiinni, eikä papan massista, kaikki lahjakkuudet otetaan käyttöön. Se on pienen kansakunnan etu, etteivät fiksut mutta köyhät jää hyödyntämättä.
Oikeistolaisia vit uttaa, että köyhemmätkin pääsee opiskelemaan ja päätyy sitä kautta jopa pääministeriksi......
Vierailija kirjoitti:
Johan nyt rahalla menevät muualle "yliopistoihin" ne, joilla ei kyvyt riitä läpäisemään suomalaisten yliopistojen pääsyvaatimuksia.
Ja sitten ihmetellään, kun talous sakkaa ja yliopistot joutuvat jatkuvasti leikkaamaan kuluista.
Tavoite: ensisijassa kokomuslaisten lapset yliopistoon, etteivät köyhempien vanhempien fiksummat lapset vie heiltä opiskelupaikkaa.