Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Siis kertokaa nyt hölmölle totuus coronasta

Vierailija
10.05.2020 |

Vähätelläänkö ja saltaanko taudin tarttuvuutta ja vahingollisuutta?

Vai liioitellaanko sitä, eikä se oikeasti olekaan mikään kummoinen uhka meille kuin korkeintaan rajoitusten takia?

Mistä tiedätte? Ja mistä liioittelu tai vähättely johtuvat?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anteeksi, siis "salataanko"

Vierailija
2/4 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut vähättelevät ja jotkut liioittelevat. Kukaan ei tiedä totuutta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jonkun mielestä 500 kausi-influenssaan kuollutta ei ole edes uutisen arvoinen asia. Toisen mielestä yksikin koronaan kuollut on etusivun lööppikamaa. Ota tässä sitten selvää.

Vierailija
4/4 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin taviksen, joka seuraa näitä lähinnä iltapäivä- ja sanomalehdistä on tosi vaikea tietää, koska niissä julkaistaan jokainen tutkimus ikään kuin kohuotsikkona, usein kertomatta asioita jotka vaikuttaa tutkimuksen luotettavuuuteen. Tulee kuva, että tänään voidaan sanoa tutkitusti että korona onkin paljon vaarallisempi kuin arvioitiin, ja huomenna taas ihan toiseen suuntaan. Eikä ole uutistiedon perusteella mitään keinoa arvioida, kumpi tutkimus olisi mahdollisesti luotettavampi. 

Asiantuntijoilla toki on aikaa ja mahdollisuudet lukea ne koko tutkimusartikkelit, ja osaamista arvioida otoksia, tutkimusmenetelmä ja tilastollisia menetelmiä joita on käytetty jne. Siksi itse kyllä luotan vaikka nihin paljonparjattuihin THL:n ihmisiin jotka näitä nyt työkseen seuraa paljon enemmän kuin minkään nettipalstan yksittäisten kohuotsikoiden perässä koohottamisiin.