Onko enää muita kuin lähäreitä?
Aamulehti haastatteli äitejä - kovin nuoria "olen AINA halunnut nuorena äidiksi". Eikö työkäiskaupunki Tampereelta enää muita löydy haastateltavaksi kuin työttömiä ja lähihoitajia, esim. pitkään kouluttautuneita äitejä, jotka eivät todellakaan voi vielä perustaa perhettä 20-vuotiaina, koska vastuullisina ihmisinä hoidetaan ensin toimeentulo ja kasvetaan ihmisinä aikuisiksi.
Kommentit (4)
Ööö, mikä tuossa teitä nyppii? Huono itsetunto itsellä vai mikä on ongelma?
Vierailija kirjoitti:
Ööö, mikä tuossa teitä nyppii? Huono itsetunto itsellä vai mikä on ongelma?
Vain ihmetys haastateltavien valinnasta.
Ovat halunneet tehdä lehtijutun helpoimman kautta. Soitettu yhdelle lähärille ja sitten hänen kauttaan lähärin työkavereille.
Hehh, ihmettelin samaa kun luin juttua. Lähihoitajia olivat kaikki.
Tampereella on kuitenkin pitkät perinteet yliopiston ja ammattikorkean tasolta ja silti pitää lähihoitajia haastatella.
Kyllä niitä nuoria äitejä löytyy korkeamminkin koulutetuista.
Moni tekee lapset nuorena ja käyttää aitiysvapaan ja tarha-ajan opiskeluun. Helppoa se silloinkin on. Raskaampaa työn ohessa opiskelu ja perheen pyöritys on.