Sisaristuin vai seisomalauta?
Ikäeroa tulee 2v3kk, lyhyitä matkoja isompi jaksaa kävellä. Emmaljungat on. Onko sisaristuin kuinka kiikerä? Entä kätevyys? Entä seisomalauta, onko siinä pienet pyörät? Pääseekö hiekka-/sorateillä?
Kommentit (11)
Sisaristuimissa on joku kiloraja, joka meillä olisi ollut muutaman kilon päässä. Lisäksi jos esim. kauppaan menet on toinen käsi pidettävä koko ajan työntöaisassa, ettei vaunut keikahda.
Eu ei kieltänyt niitä vaan vaati tiukempia turvasäädöksiä ja kaikkiin rimpulavaunuihin niitä ei ole enää mahdollista laittaa turvallisuussyistä!
Meilläkin toimi seisomalauta ja ihan samoja kokemuksia kuin edellä, on esikoisesta tullut niin iso poika että... kävelee tosi pitkiä matkoja ja sitten kun väsähtää niin tulee siihen laudalle seisomaan ja katsomaan maisemia
seisomalauta toimii talvella lumessa ja loskassakin. Meillä on ikäeroa 1v3kk...alussa oli tuplarattaat ja kun isompi oli parivuotias niin seisomalaudalla on pärjätty mainiosti siitä lähtien. Nyt jo molemmat kävelevät lähikauppaan ja takaisin :-)
kaksi vuotta täyttäneellä (jos ei ole kukkakeppimallia :)
Meillä ikäeroa 2,6 kk ja vauva oli kantoliinassa ensimmäiset kuukautensa ja isompi rattaissa/tai käveli itse. Sitten kun vauva siirtyi vaunuihin niin isompi käveli jo tosi reippaasti itse eikä tarvittu mitään lisälaitteita hänelle. Me kävelemme paljon ja käymme asioilla ja tämä meidän ratkaisumme on toiminut tosi hyvin.
on ainakin meillä hyväksi havaittu! Esikoinen 2v2kk ja pikkuinen 2kk. Lyhyemmät lenkit puistoon, kauppaan ja pienet kävelylenkitkin menevät mukavasti. Isommasta mukava itekin kävellä turvallisilla teillä. Esikoinen kovasti tykkää seisoskella laudalla. Eikä tee kiikkeräksi vaunua.
Suosittelen semmoista lautaa, minkä voi irroittaa helposti. Mukavampi kävellä, kun lauta on pois, jos lähtee pitemmälle lenkille vaunujen kanssa.
Sisaristuin tekee vaunuista helposti vaarallisen kiikkerät ja ne
saattavat kaatua, kun painopiste menee liikaa eteen. Sisaristuimia
ei käsittääkseni edes enää myydä uusina.
Meilläkin ensin aiottiin seisomalauta hommata, mutta yllätys yllätys, eipä voinut laittaa kun ei lapsi mahtunut seisomaan siinä, kun ei ollut säädettävää työntöaisaa. Monta mallia testattiin. Nyt olen lisäksi huomannut, kun on siis sisaristuin, että se on hyvä kun uhmailevan lapsen saa siihen kiinni. Ei varmasti itkupotkuraivareissaan lapsi suostuisi laudalla seisomaan!
Meidän muksuilla ikäero 2v 5 kk. Esikoinen oli ihan otettu seisomalaudasta. Ja rupesi kävelemään enemmän itse kun ei enää hyysätä vaunuilla. Meillä brion seisomalauta. Toimii nyt ihan hyvin mutta enpä tiedä sitten että miten talvella.