Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi teidän kanssa taas:( Kun viette kartonkia keräyspisteille

Vierailija
27.04.2020 |

niin kai ne 10 kpl erikokoista pahvilaatikkoa voi purkaa ja litistää ja viedä keräykseen levy-muossa. Eikö yhtään järki päätä pakota?

https://yle.fi/uutiset/3-11324888

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
27.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavalliset aaltopahvilaatikot nyt onkin helppo hajottaa ja litistää, mutta ei ihan kaikkia pakkauksia saa helposti puretuksi.  Just hikoilin yhden pahvipakkauksen kanssa, siinä oli ollut imuri.  Pahvi oli niin jäykkää ja paksua, että se oli jo kuin vaneria.  Kaikki kulmat niitattu julmetun vahvoilla teollisuusniiteillä, ei kyllä auenneet ja hajonneet ollenkaan sopuisasti.  Saha olisi kai pitänyt olla mutta kun en sellaista omista, niin yritin ensin saksilla, sitten puukolla.  Pakko se oli saada lituskaksi, koska ei se muuten olisi edes mahtunut sinne kartonkikeräyslaatikkoon.  Ymmärrän kyllä, että jollain mummelilla voi olla suuri houkutus vaan jättää se siihen keräyspisteen viereen. 

Meidän kartonkikeräyslootassa on sellainen litistin.  En tiedä, onko se tarkoitettu käytettäväksi jokaisen sinne heitetyn pitsalaatikon jälkeen, mutta itse olen uskollisesti laittanut sen käyntiin joka kerta.

Vierailija
2/2 |
27.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä poltan ihan kaiken mikä vaan palaa ;)261

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme yksi