Kerrostaloissa, rivareissa tms asuvat, ahdistaako teitä jos naapurit ovat yhtäaikaa parvekkeella?
Tai terassilla. Siis viereiset/alapuolella/vastapäätä olevat naapurit?
Minua ahdistaa. Onneksi vastapäätä ei ole taloa, mutta ärsyttää jos viereisen asunnon parvekkeella ylhäällä tai alhaalla on joku (näköyhteys meidän partsille.)
Kommentit (26)
Ei niitä näe noiden betonimuurien takaa.
Kyllä! Mitä siinä "osaisi" tehdä? Tuntuu tyhmälle hiljaa olla, kun toinen siinä ihan lähellä...? Mutta kun ei haluaisi alkaa juttelemaankaan, sitten "pitäisi" aina olla puhumassa?
Pitäisi muuttaa maalle.
Jos vaikka laitat ne parvekeverhot, niin saat blokattua ne viereisten partsien näköyhteydet.
Kyllä koska alakerran i diootti katselee jotain sarjaa ilman kuulokkeita. Itse istun sitten vastamelukuulokkeet päässä kun ei tuo ä äliö tajua että parvekkeilla on muitakin ihmisiä
Joskus ahdisti mutta en välitä siitä enää.
Ei varsinaisesti ahdista, mutta yrittää olla hieman hiljempaa, ettei häiritsi muita. Normaali keskustelu on ok, mutta musiikin kuuntelu ei.
Olen verhonnut parvekkeemme naapurin tuijotuksilta.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä! Mitä siinä "osaisi" tehdä? Tuntuu tyhmälle hiljaa olla, kun toinen siinä ihan lähellä...? Mutta kun ei haluaisi alkaa juttelemaankaan, sitten "pitäisi" aina olla puhumassa?
Pitäisi muuttaa maalle.
Meillä ainakin toimii ihan normaali tervehtiminen kerran ja sen jälkeen kumpikin on omissa oloissaan.
Mutta tähän kyllä auttaa, että lähimmän naapurin kanssa ei juurikaan muutenkaan puhuta.
Ei. koska mulla on parvekelasit ja asun ylimmässä kerroksessa. Mun parvekkeelle ei kukaan näe.
Ärsyttää kun naapuri ravaa takapihalla röökillä 15min välein. Aina joutaa ite sisälle ja kesäsin kiireesti sulkemaan makkarin ikkunat.
juu. ne tulevat ihan parvekkeen alle usein aamuisinkin. verhot on, mut aina ne ei oo edessä.
Ei ahdista. On kiva kuunnella alakerran rouvan puhelut, jotka hän puhuu parvekkeella tajuamatta, että kuulen ne vastapuolenkin repliikit. Joskus vaan alkaa naurattaa tai tekee mieli kommentoida jotain
Ei ahdistanut. Eikä ahdista nykyäänkään, kun naapurit ovat yhtä aikaa pihallaan kun ne olemme omallamme. En mitenkään ahdistu ihmisistä.
Miksi ahdistua tuollaisesta? Mitä jos otat terveen asenteen, että naapuri puuhailee parvekkeellaan omia juttujaan ja sinä omiasi. Nythän sä kyttäät sun naapuria kun ahdistut hänen tekemisistään.
Mitä jos eläisit omaa elämääsi ja antaisit myös muiden elää!
Ahdistaa kyllä ajatus, että koronaan sairastunut naapuri hönkäilisi samaan ilmatilaan, käytännössä parvekkeella ei sen vuoksi uskalla nyt oleilla.
Jos tietäisin että naapuri ahdistuu siitä että olen omalla parvekkeellani niin se todennäköisesti ahdistaisi minua että sinä ahdistut tälläisestä tavallisesta asiasta.
Joten kiitos paljon kun laitat ahdistuneisuuden tunteen kiertämään eteenpäin!
Ei taida olla ainoa asia, joka ahdistaa.
Täällä on niin paljon parvekkeita joka suunnassa joita kukaan ei koskaan käytä koska vierivieressä kerrostaloja eikä edes viereisiin tai viistosti yläpuolella oleviin ole näköestettä.
Ei. Onneksi on betoniseinät kummallakin puolella.
Up!!