Ostaisitko tokaluokkalaiselle älykännykän?
Meidän lapsi parkuu että on ainoa luokaltaan jolla ei ole älykännykkää. En kestä sit kitinää, mutta en haluaisi antaa periksikään, kännykkä vie kaiken keskittymiskyvyn (myös itselläni).
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Eikö hän tarvitse sellaista kouluasioissa?
Ei
Jos ostat, niin kohta olette Supernannyssa lapsen kännykkäriippuvuuden ja aggressiivisuuden vuoksi.
Anna parkua. Kyllä maailmaan ääntä mahtuu.
Ai saako vielä muita kuin älypuhelimia?
Ei ton ikäselle minkäänlaista kännykkää. Kerkee kyllä oottaa rippijuhliinsa asti. Jos sellaset joskus tulossa.
En ostaisi mitään muuta kännyä minkään ikäiselle lapselle kuin älykännyn.
Todellakin tarttee älyluurin kouluasioihin ja kaverisuhteisiin. Viimeistään ens syksynä. Sun pitää laittaa kuitenkin rajoitukset ja estot, jotta esim. Pornosivuille ei eksy.
Kyllä.
On jo ostettu ja kokemukset ovat vain ja ainoastaan myönteisiä.
Suosittelen lämpimästi. Mutta tietenki riippuu siitäkin, miten kehittynyt ja mitkä valmiudet 8-vuotiaalla lapsellanne on tuollaisen älykännykän käyttöön!
Vierailija kirjoitti:
En ostaisi mitään muuta kännyä minkään ikäiselle lapselle kuin älykännyn.
Täysin samaa mieltä. En ostaisi kenellekään mitään muuta puhelinta kuin älykännykän. Puhelin on nykyään minitietokone.
Meillä oli tuossa iässä ilman mobiilidataa, kotona sitten wifi. Toisaalta vietiin kouluun ja haettiin ip-kerhosta, eli ei paljoa liikkunut vielä itsenäisesti.
Toisaalta hänellä oli tabletti käytössään jo 3v....
Tietenkin ostaisin. Lapsi jäisi porukoiden ulkopuolelle ilman sitä.
Vierailija kirjoitti:
Todellakin tarttee älyluurin kouluasioihin ja kaverisuhteisiin. Viimeistään ens syksynä. Sun pitää laittaa kuitenkin rajoitukset ja estot, jotta esim. Pornosivuille ei eksy.
Itse en laittaisi estoja mutta säännöistä sovittaisiin. Luottamus on kaiken perusta.
Vieläkö joku 8v on Suomessa ilman kännykkää? Sehän on paras henki vakuutus ja turva lapselle ja vanhukselle, jos sattuu jotakin tai eksyy, jolloin yhteys tai paikannus saadaan välittömästi.
Ja onko sun lapsella polkupyörää tai suksia? Niidenkin uskottiin minun lapsuudessa pilaavan lapsen, kun hiihtäen mentiin kouluun ja se lyhensi matkaa, jolloin liikkuminen jäi vähemmälle.
Jotenkin huvittavaa äitien huoli, kun jokaisella vuosikymmellä on jokin härpäke, joka turmelee lapsen ja aivotoiminnan.
Nyt se on älypuhelin, kun muutama vuosi sitten se oli tietokone, sitä ennen videot, tv, Afrikan tähti, kirjat jne. Ennen vanhemmat olivat huolissaan, kun lapset luki kirjoja, jotka viotti silmät ja lukemista rajoitetiin, niin se on taas niin suosittua.
Ja jotekin ristiriitaista lasten älylaitteiden käytön haitallisuus, kun taas vanhuksilla sillä mitataan elinvoimaisuutta ja toimintakykyä ja lääkäritkin suosittelevat, kuinka vanhuksien tulisi etsiä ruokareseptit ja muut älylaitteista, kuulema kehittää ja parantaa aivojen toimintaa ja ylläpitoa, mutta sama asia taas pilaa lapsen aivotoiminnan. Jotenkin ristiriitaista.
Eikö hän tarvitse sellaista kouluasioissa?