Paljonko palkkaa lastenhoitajille?
Olen pääni puhki miettinyt että paljonko maksaisimme palkkaa 2 lastenhoitajalle, kun tulevat kaitsemaan lapsia häihimme.
Tytöt on 9 luokkalaisia. Ajatuksena on ollut että olsivat häissä apuna klo. 14.30- 21-22 kun lapsemme menee nukkumaan, jäisi toinen meille yöksi. Ainakin siksi aikaan kunnes joku aikuinen tulee juhlista tänne meille.
MLL:n taksa on vissiin 5¿ tunti, mutta nämä tytöt ei sitä taksaa itse pidä.
Mitä itse maksaisitte heille?
Kommentit (11)
Jos on könttäsumma niin sitähän voi käyttää hyväkseen " mehän sovittiin et 50e,mitä siitä jos tulin vasta ylihuomenna,....."
Itse maksaisin tietytsi vähintään minipalkan koska 15e voi mennä jo oikeisiinkin kesätöihin ja saada " oikeaa" palkkaa.
Yölisä +50%
Taksikin maksaa aika paljon ja menee tietty meidän kustannettavaksi.
Toisaalta mietin että jos toinen tytöistä olisi tulut vasta tähän meille kistemaan nukkuvia lapsia. Mutta aika kiva olisi kuitenki että juhlapaikalla olisi lastenhoitajia.. saisivat aikuiset vähän relata.
ap
Miten te olette oikein häät järjestäneet jos ei ole varaa maksaa kunnon palkkaa tytöille saati taksia edestakaiselle matkalle!
Mä olen itse mennyt viime kesänä naimisiin ja oli lapsenlikoilla kunnon palkat.
terveisin..äiti oulusta
Mkasan heidän syömiset pitopalvelulle ja hinta on per lärvi 25¿
Ap.
Kyselin vaan mitä maksaisin heille palkkaa.
Ap.
En todellakaan mitään reuhannut vaan kerroin vaan mitä ajattelen :)
jos häät ovat jonkun esim. kaverin sitä suuremmin ihmettelen ap:n käytöstä? Minulle/ perheelleni ovat ystävät niin tärkeitä että maksaisin mukisematta enkä kyselis mitään täältä.
JOkainen kylläkin taplaa tyylillään.. heh
Hyvää kesän jatkoa ap:lle ja ennen kaikkea VIETTÄKÄÄ KIVAT HÄÄT :):)
Olen pahoillani jos viestini antoin kuvan että nuukana maksasin palkkaa lastenhoitajille. Niin ei ole, vaan ihan vaan kyselin teiltä että mitä voisi heille maksaa palkkaa.
Ap.
Jospa kysyisit tytöiltä, paljonko he haluaisivat palkkaa. Jos jää alle tuon 50 ¿ niin sitten molemmat osapuolet olisivat tyytyväisiä.