Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten tulkitaan termi maksun tekeminen?

Vierailija
20.04.2020 |

"Suosittelemme tekemään maksun vähintään 3 päivää ennen laskun eräpäivää. Viive maksun edelleenvälittämisessä voi aiheuttaa eräpäivän ylittymisen, jonka seuraukset (esim. viivekorko) tulee tarkistaa aina suoraan laskuttajalta."

Omapostista kävin yhden laskun laittamassa menemään eräpäivänä ja ylläoleva teksti sattui silmään. Tarkoittaako tuo sitä, että vaikka maksaisi sen laskun eräpäivänä, niin maksu on käytävä "tekemässä" eli ohjelmoimassa verkkopankissa vähintään 3 päivää ennen eräpäivää? näin minä tuon tulkitsisin. Eli se maksu on "tehty" sinne valmiiksi odottamaan eräpäivää.

Jos sillä puolestaan tarkoitetaan, että lasku pitäisi maksaa vähintään 3 päivää ennen eräpäivää, niin miksi tuota ei ole voitu kirjoittaa muotoon: "suosittelemme maksamaan laskun vähintään 3 päivää ennen eräpäivää." Ei jäisi mitään tulkinnanvaraisuutta.

Eipä sen puoleen, aina olen laskuni maksanut vasta eräpäivänä, eikä kyseessä ole rahatilanteesta johtuva pakon sanelema juttu. Tässä maassa vain kaikki on niin helvetin kallista, että saavat luvan odottaa rahojaan viime tippaan asti.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kahdeksan