Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten sokeat kuluttavat aikansa?

Hupsukka
19.04.2020 |

Mietin mikä olisi aisti, jota en missään nimessä haluaisi menettää ja pohdinta johti NäköKykyyn. Mietin, että mihin sitä aikansa kuluttaisi kun ei voisi oikein tehdä töitä, katsella elokuvia tai lukea kirjoja. Viettää aikaa netissä. Millä sokeat saavat aikansa kulumaan?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkia noita asioita voi tehdä sokeana, vaikka elokuvien katselu sanan varsinaisessa mielessä ei onnistu näköhermoja käyttäen. :)

Töitä voi tehdä, jos on onnistunut niitä saamaan, kirjoja lukea ja netissä touhuta. Ja  jos ei muuten, voi aina palstailla! :)

Vierailija
2/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai ne jotain pitsiä nypläävät tai jotain...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enimmäkseen he vain istuvat jonkin laitteen ääressä.

Vierailija
4/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin pitkälti samoin kuin näkevätkin. Sokeus ei kovinkaan montaa asiaa estä. Apuvälineet ja avustajat kun on olemassa. 

Vierailija
5/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sokean henkilökohtainen avustaja. Avustettavani käy ihan normaalisti töissä, katselee elokuvia (tai kuuntelee on kai oikeampi termi) sekä lukee kirjoja (kuunnellen äänikirjoina). Netissä surffailukin onnistuu valtaosalla sivustoista ruudunluku ohjelman avustuksella. Sokeus ei ole niin rajoittavaa kuin näkevä voisi äkkiseltään kuvitella. 

Vierailija
6/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen saanut seurata läheltä näkövammaisten koululle tehtyä ohjelmaa. 

Sieltä löytyi semmoista asennetta, että varmasti monella muulla kuin minullakin olisi opittavaa.

Esim. uimavuorolla siellä hyppivät hyppytornista altaaseen :) ja oli hauska, kun eräs lapsista kokeili kuvaajan  paitaa, hän ilmoitti " sinulla on kaunis paita päällä täällä"

Kuulun itse kirjaryhmään netissä ja siellä on monta näkövammaista. Joskus tein virheen, että vain laitoin kuvan, enkä kommentoinut mitään, sitä ei pystynyt apulaitteet kertomaan heille tietenkään mitä on kuvassa. Nykyään muistan aina sanoittaa kuvat. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaisen pitäisi käydä päivä seuraamassa sokean ihmisen elämää. Se on (anteeksi karu vertaus) silmiä avaava kokemus. Sokea pystyy uskomattoman moneen asiaan, jotka näkevä ei edes voisi kuvitella tekevänsä silmät kiinni. 

Vierailija
8/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap kuulostaa siltä, että tuli paikalle jostain 50-luvulta. Silloin ehkä olikin vaiheuksia sokeana löytää tekemistä. Nykyisin melkein mikään ei ole mahdotonta, koska on olemassa teknologia ja muut apuvälineet. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esimerkiksi laulaja Andrea Boccelli on sokea. Hän kuluttaa aikaansa mm. maailmankiertueella laulamassa muiden kuuluisien laulajien kanssa :)

Vierailija
10/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jokaisen pitäisi käydä päivä seuraamassa sokean ihmisen elämää. Se on (anteeksi karu vertaus) silmiä avaava kokemus.

Älä yhtään pyytele anteeksi sitä, että kirjoitat normaalia kieltä. Mikään näkemisestä johdettu verbi, adjektiivi jne. ei ole kiellettyjen listalla. :)

Joskus on käynyt hermoille sellainen, kun joku on ensin kysynyt että katoitko eilen telkkarista lätkämatsin, ja sitten yhtäkkiä alkanut voivotella ja sönkätä, että jaa niin, siis tarkoitin, öö, siis tota, että kun ethän sää kattele, että siis kuuntelitko tai siis... Tuli mielikuva, että tyyppi varmaan hautoo tuota luulemaansa kömmähdystä seuraavan viikon ajan eikä sen vuoksi saa enää unta öisin. Itse en olisi havainnut mitään, enkä kyllä havaitse vieläkään, vaan tällaisten liiallinen miettijinen ja näihin kielellisiin asioihin takertuminen ovat vain osoitus jonkinlaisesta... miten sen nyt sanoisi, ei välttämättä tyhmyydestä mutta ehkä yksinkertaisuudesta. Nämä ihmiset miettivät kai ihan tosissaan, että voiko sokolle sanoa, että "näyttää siltä että". Onneksi tämä on vähenemään päin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulun Facebookissa neulontaryhmään jossa yksi sokea nainen aina silloin tällöin esittelee luomuksiaan. Hän siis osaa neuloa jopa riddarin (jossa vain värit vaihtuvat) sekä monimutkaisia kohoneuleita. Muistaakseni joskus kertoi että tunnistaa värin langan sormituntumasta jos se on hänelle alkujaan ilmoitettu? Taitava nainen kun monelta näkevältäkin silmukat tippuvat puikoilta jos vähänkin keskittyy samalla vaikka telkkariin :)

Vierailija
12/13 |
12.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katselemalla ympärillensä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
13.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkea sitä tulee miettineensä, tänään tätä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kahdeksan