Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kertoisiko joku sydämen sivuäänestä, please?

Vierailija
16.04.2020 |

Sellainen todettiin. Olen 48v. ja muitakin sairauksia löytyy mm. diabetes ja verenpainetauti. Lisätutkimuksia tehdään ja voi olla normaaliakin mutta ainahan sitä miettii kaikenlaista.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä on niin monenlaisia ettei näillä tiedoilla voi sanoa muuta kuin että olet todella suuressa vaarassa tämän koronan kanssa. Kannattaisi TODELLAKIN PYSYÄ neljän seinän sisällä tai olet melkoisella varmuudella vauvapalstan ensimmäinen uhri.

Vierailija
2/5 |
16.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sydämen sivuääni voi olla ihan harmitonkin, mutta hyvä tutkia, koska se voi olla merkki vaikkapa sydämen läppäviasta (aortta- tai mitraaliläppä), jolla on vahva taipumus pahentua aikaa myöten. 

Olen parikymmentä vuotta sinua vanhempi, ja minulla - sattumalta - havaittiin sydämen sivuääni. Kardiologi seurasi tilannettani neljä vuotta ja ilmoitti sitten, että aortta-aukko on nyt jo niin ahdas, että läppäleikkaus on ainoa mahdollisuus saada lisää vuosia elämään... Tuo leikkaus onnistui hyvin, ja tässä porskutan taas kuin ei mitään!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut koko ikäni. Ei ole koskaan aiheuttanut mitään ongelmia missään.

Noita nyt vain on joillakin ihmisillä.

Eivät ne suurimmalle osalle aiheuta minkäänlaisia vaikeuksia koskaan elämässä.

Lääkäri katsoo aina kun tuollainen havaitaan, tarvitseeko ihminen joitain lisätutkimuksia jossa sivuääneb syyt selvitetään.

Vierailija
4/5 |
17.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista

Vierailija
5/5 |
17.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sydämen sivuääneen taustalla on reikä sydämessä. Virtaus aiheuttaa ns.sivuäänen.

Se missä reikä on vaikuttaa reiän koon lisäksi siihen kuinka vaarallinen se on ja miten se operoidaan vai operoidaanko.

Yleisin syy on reikä sydämen eteisessä. Se on myös helpoin korjattava.

Sydämen sivuääni, joka on ollut ns. harmiton (ei korjausta vaativa) lapsena saattaa keski-iässä aiheuttaa ongelmia ja korjaustarpeen. Eli keski-iässä henkilön jolla on reikä sydämessä ja väsymysoireita, hengästymistä ja huono kunto kannattaa suunnata kardiologin tutkimuksiin. Vaurioitunut sydän ei korjaannu leikkauksella mutta tulevat sydänen vauriot voidaan leikkauksella estää. Elämänlaatu siis paranee leikkauksella

Viimeaikaisten tutkimusten mukaan reikä sydänessä altistaa aivoinfarktille.