Miten tuo Uniklubi voi olla yhtään suosittu? Laulaja ei osaa laulaa ja sanoitukset on jopa kökömpiä kuin Ilkka Alangolla.
Jotain teinixien päiväkirja paatoksia. Yögh.
Olisivat edes hyvännköisiä, mutta ei. Ihan tuskaa kuunnella tuota " laulua" .
Kommentit (35)
että saa yhteen lauluun jopa enemmän kuin maksimimäärän kliseitä ja fraaseja.
Määkimisestä tulee vaan yökkö-olo. Sen joko osaa, tai ei. Yrittääköhän se jotan axl rose-tyyliä tossa laulussaan?
Anteeksi jos loukkasin herkkää unilkubi-sieluasi, joka kietoo sinut maailman tähtien kylmään loisteeseen...
Vanhemmille ihmisille monet jutut voi kuulostaakin tutuilta ja kliseiltä, mutta jossain vaiheessa itsekin on kohdannut ne ensimmäistä kertaa. Ei kaikkien kokemusmaailma ole samanlainen. Nuorille noi jutut voi olla tuoreita. Ei se ole niin vakavaa :)
se missä lauletaan kooooko avaruudesta, se missä joku on hiljaa vierelläääniiiiih. Ja se rakkautta ja piikkilankaa.
Muitakin varmaan, mutten tahdo muistella enempää.
Luulen, että Uniklubi tietää sen ja eiköhän tää bändi tiedä myös sen, että sellainen musiikki myy. Kyllä teinit tarvitsee jotain angstinsa purkautumiseen ja musiikki on aika terve tapa kuitenkin. ;)
Kaikki mitä mä annoin, Huomenna, Näiden tähtien alla, Rakkautta ja piikkilankaa..
Sä oot niin kaunis kun oot siinä mun vierellä en enää pelkää niin paljon sitä hetkeä että unelmani sinun selässä katoaisi enkä jaksaisi enää Sä oot niin vahva ollut minun vierellä vaikka helppoo ei oo ollut sullakaan jos vain annat voin kantaa sua näillä siivillä niin monet arvet ne nähneet on Niin kadotettu maailmamme herää kylmyyteen käsissämme vain tuhkaa on, miten kauan me harhailtiin ja vaikka sylissämme kaunein on ja vaikka käsissämme avaruus niin enää emme löydä reitillemme Taas oot niin kaunis kun lepäät mun sylissä miten kauan jaksan sua pidellä kun niin helposti kaatuu viime metreillä vain tyhjää ilmaa mun veressä / Niin kadotettu maailmamme herää kylmyyteen käsissämme vain tuhkaa on, miten kauan me harhailtiin ja vaikka käsissämme kaunein on ja vaikka sylissämme avaruu niin enää emme löydä reitillemme
Kappale on nimeltään tuhkaa ja käytetyistä kielikuvista huolimatta mielestäni aika ihana. Suureksi osaksi varmasti siksi, että sopii mieheni ja minun elämäntilanteeseen aivan tarkalleen tällä hetkellä :(
En minäkään siitä musasta juuri piittaa :D
Tee-Se-Itse Uniklubi-biisi:
kirjoita lapuille seuraavat sanat, laita ne laatikkoon ja nosta sokkona sieltä yksi lappu kerrallaan. Lisää väliin täytesanoja, kuten että, jotta, ja, sinä, minä, vain. Lapuissa olevia sanoja saa taivuttaa.
avaruus
unelma
kylmyys
rakkaus
tuhka
ruoste
rappio
tähti
ikuisuus
kaipaus
kuolema
odotus
vierellä
hiljaisuus
suru
onni
ikävä
sielu
Mä en kans ymmärrä, että miten toi Bono on muka suuri runoilija, ne sanat on aivan paskoja. Coldplaysta en osaa sanoa.
t. ap
" vaikka meille annettaisiin koko avaruus vain hetki kun sen saisi katoamaan vaikka maailma eteeni polvistuisi sen vain saisi palamaan "
Eikös tuo aika totta loppujen lopuksi ole ?
Vierailija:
" vaikka meille annettaisiin koko avaruus vain hetki kun sen saisi katoamaan vaikka maailma eteeni polvistuisi sen vain saisi palamaan "Eikös tuo aika totta loppujen lopuksi ole ?
Valitettavasti ei ole sattunut silmään minkälaisia poikia bändissä on. huomenna kappale on ainakin ok :). 12v kummityttöni mielestä uniklubi on ihana ...
Ei tosiaan Uniklubi kolahda. Tietynlainen persoonallisuus puuttuu.
Mutta basisti on tosiaan suloinen! <3
(Miksi musta tuntuu, että useassa bändissä nimenomaan se basisti on ihana?)
Basistiin tuli sitten lopulta itsekin langettua :D
www. musicheadquarter. de/interview/uniklubi/uniklubi-interview. jpg
Muhun kolahtaa se kaikki mitä mä annoin-biisi koska en saa unta :P ---> muut ei niin hirveesti.
puhekielestä poikkeavia vertauskuvia, kuten Uniklubi käyttää siipiä ja avaruuksia sun muita, ei kolahda sellaiseen henkilöön, joka on no, suoraan sanottuna tyhmä ja kirjoja lukematon.
Jos ihminen lukee paljon erityylistä tekstiä ja runoja, hän saa paljon enemmän irti myös lauluista joissa on käytetty muutakin kuin
uuh aah I love you babe....
On myös helvetin suuri taito lukea rivien välistä asioita ja sitä taitoa tällä palstalla käyvillä ei juurikaan tunnu olevan.
Myös nuori ikä ja tasapaksu elämä eli elämänkokemuksen puute tekee ihmisestä tyhmän, hän ei osaa samaistua mihinkään lauluun, jos ei ole koskaan samaa kokenut eikä kykene empatiaan.
Mene yksityislääkärille niin se kirjoittaa sulle antibioottia. Niin se meidänkin privaattilääkäri aina tekee ja kaikki muuttuu paremmaksi. On se niin hyvä lääkäri.
epävireessä vetelee koko ajan :( Mutta osa sanoituksista on ok.