Ruokapula uhkaa maailmaa - nyt kannattaa omistaa punainen tupa ja perunamaa
”Nyt on kuultu jo varoituksia siitä, että edessä voi olla ruokapula."
Kommentit (53)
Elokuvassa "Platform" oli aika hyvin esitetty mitä hamstraaminen saa aikaan.
Mitä mä sillä perunamaalla tekisin?
Vierailija kirjoitti:
Mitä mä sillä perunamaalla tekisin?
Kasvattaisit perunoita vaikka.
Nyt siis viimeistään hamstraamaan kaupasta hyvin säilyvää ruokaa, jos se on jostain syystä jäänyt tekemättä! Mulla on kaapeissa ruokaa parin kuukauden tarpeisiin ja taidan ostaa vielä lisääkin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mitä mä sillä perunamaalla tekisin?
Kasvattaisit perunoita vaikka.
Miksi ihmeessä? Tähänkin saakka olen saanut ostettua ne lähiviljelijältä.
Suomessa ollaan kohtalaisen omavaraisia ja kotitarveviljely on täällä suosittua, suosio tuntuu olevan jopa taas nousussa. Itselläkin on taimia kasvamassa, vaikka meillä on vain iso parveke, missä kasvattaa. Salaattiakin laitan kunhan ilmat lämpenee. Varastoissa on ruokaa vielä ihan hyvin. Täällä saa myös ainakin vielä poimia marjoja huoletta ja kalastaa kohtalaisen vapaasti ongella järvellä ja merellä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mitä mä sillä perunamaalla tekisin?
Kasvattaisit perunoita vaikka.
Mansikkamaa voisi olla parempi vaihtoehto. Parvekkeelle tai muuhun sopivaan paikkaa ehkä tomaatteja.
Perkule kun tuli tehtyä huonohko ja valintoja aiemmin.
No niin, tätä uhkakuvaa ei ollutkaan vielä rummutettu. Kyllä tämä kuulkaas on nyt maailmanloppu. Presidenttimme alkaa pian pukeutua armeijan univormuun ja suomalaiset määrätään pelloille töihin ja tulee valtava kaaos.
Tupani ei ole punainen, mutta kyllä mieltä keventää kun on kasvimaata ja hedelmäpuita, eikä asuta enää kaupungissa.
Löytyy jo, mutta harmillisesti Uudenmaan rajan toiselta puolelta, joten kevättyöt ja -kylvöt jää nyt tekemättä.
Olen kasvattanut hyöty puutarhaa jo 20- vuotta.
Arabianranta täyteen perunaa. Hanhipaistia vaan perunan päälle ja nom nom nom.
Eiks kaali ole aika kannattava viljeltävä myös?
En syö perunoita. Herneitä ja papuja voisinkin kasvattaa. Ovat ravintoarvoltaan parempia. Kesällä olen onkinut ilman punaista tupaa ja perunamaata tähänkin asti. Myös marjat ja sienet olen kerännyt ilman niitä.
Itellä on sellaset Michelin-renkaat ja jenkkikahvat, notta niillä pärjää vaikka kahden katovuoden yli.
Onneksi on kaksi punaista tupaa ja kasvimaata.
Kyllä tämä varmasti herättää monen siitä Ruususen unesta, että mitään katastrofia ei voi sattua, vaan aina voi kävellä sisään prismaan ja ostaa mitä mieli tekee. Ihan mitä tahansa voi sattua, jos ei nyt, niin joskus myöhemmin. Pappani oli oikeassa, hän sanoi, että viisas on se, joka rakenta torpan maalle ja ostaa pienen maatilkun ja opettelee sitä viljelemään. Juuri nyt olen onnellinen, että asumme maalla, on se peltotilkku ja metsäpalstakin, lähellä kalavesiä ja riistamaita. Ja talo lämpiää vaikka puulla ja vettä saa kaivosta. Meillä ei ihan heti hätä tule. Tietysti toivon, että mitään nälänhätää tms. ei koskaan tule, mutta on se hyvä turvata selusta. Kaupungissa on ihan muiden armoilla.
Jos on hengissä, pitää yrittää viljellä jotaon ite kesällä parvekkeella