Mun aivot lisää väliin ihan outoja sanoja kun luen.
Esim. juuri luin lauseen "käytämme evästeitä" niin että siinä muka sanottiin "käytämme liikaa evästeitä".
Tätä tapahtuu ihan päivittäin ja tulee ihan hauskojakin juttuja mutta mistähän tuo johtuu?
Stressistä?
Kommentit (11)
Vois olla adhd-oire, tai jokin aivoihin liittyvä kielellinen poikkeavuus. Kannattaa lukea täältä lisää https://www.aivoliitto.fi/verraton
Mulla vaihtaa kirjaimia, ja joskus kalenteria kun nopeasti vilkaisen niin ti on to . On ollut hieman haittaakin tästä. Ei ole todettua lukihäiriötä.
Ei mitään muita "vaivoja" ole.
Eikä tuu mieleen mitään muita virheitä (jos tarkoitit sitä) kun sitä tosiaan tapahtuu niin usein ettei ne enää jää mulla muistiin.
Vierailija kirjoitti:
Vois olla adhd-oire, tai jokin aivoihin liittyvä kielellinen poikkeavuus. Kannattaa lukea täältä lisää https://www.aivoliitto.fi/verraton
Kiitos, käyn lukaisemassa!
Joskus oon lukenut tuosta add:stä ja ajatellut että vois sopia jotkut oireet muhun.
Mun on joskus vaikea keskittyä vaikka oonkin aika tarkka ja tunnollinen.
Opiskelu on aina ollut haastavaa kun en ole jaksanut keskittyä jos ei aihe ole kiinnostava.
Mutta nykyinen elämäntilanne pienten lasten kanssa vähän sekoittaa "diagnoosin" tekemistä koska on koko ajan häiriötä ihan tavallisessa arkielämässä.
Vähän samanlaista mullakin. Viestini tunnistaa kesken jääneistä lausesta ja siitä, että tulee on samoja tai merkitykseltään samanlaisia sanoja tuplana.
Ehkä ADD/ADHD, ei virallista diagnoosia.
Minulle käy tuollaista, kun en keskity kunnolla, vaan ajattelen lukiessani jotain muuta. Hypin myös riviltä toiselle ja yhdistelen sanoja toisiinsa. Mielestäni ihan normaalia.
Kun luen jotai ääneen saatan sanoa jotain aivan randomia ja silti ajatella ja kirjoittaa sen ylös oikein, esim "Tavataan 14:30 perjantaina" niin luen "Tavataan viistoista kolmatta ensi viikolla". Vituttaa ku koulussa luokkakaverit kysyy, ja ihan syystäkin "Mitä??"
Tuo on kaikille ihmisille normaa, että kuulee tai lukee välillä väärin. Neurologiset häiriöt tarvitsevat lukuisien oireiden summan, ei yhtä väärin luettua lausetta. Väärin kuulluista laulun sanoista on tehty kirjakin, mikä kannattaa lukea, sillä se on erittäin hauska.
Onpa mielenkiintoista. Mitä muita on ollut ap?