Uskallanko rakastua? Yh:sta pariskunnaksi-ko?
Tapasin miehen jonkin aikaa sitten. Ollaan molemmat vapaita ja samanikäisiä. Minulla tytär ja miehellä ei vielä lapsia. Ollaan vietetty viime aikoina aikaa jo ihan kolmistaankin ja kokeiltu miten aika kuluu " perheen kesken" .
Nyt tuntuu, että toinen on ihan rakastunut ja ikävöi koko ajan. Mies muistaa soitoilla/viesteillä ainakin kerran päivässä ja haikailee tulevaa yhteistä aikaa. Tulee loistavasti toimeen lapsenkin kanssa ja ne ystäväni joitä hän on tavannut ovat oleet ihan ihmeissään miten tuollainen mies on löytynyt.
Itse en tiedä uskallanko vastata noin syviin tunteisiin vielä....iltaisin laittaa viestiä miten ikävöi viereen ja miten ajatukset harhailevat työpaikalla aina minun luokseni. Mies asuu aika kaukana, mutta on jaksanut aina viikonloppuisin vapaa-aikanaan matkustaa 4h meille.
Miehen edellisestä suhteesta kulunut noin vuosi, mutta minä vasta erosin tammikuussa. Olen etsinyt rakkautta ja kumppania....nyt kun sellainen olisi sitten nenän edessä, en uskalla rakastua :(
Argh.
Ja mieti itse mitä pelkäät? Pelkäätkö hylätyksi tulemista? Epäonnistumista? Mieti mikä edellisessä suhteessa meni pieleen? Mitä virheitä itse teit?
Sinulla on itselläsiki eroposessi vielä kesken joten sikälikin kannattaa ottaa rauhallisesti ja miettiä asiat kunnolla läpi.
Kun tiedät mikä viimeisessä suhteessa meni pieleen ja olet oppinut omista virheistäsi ei uuteen suhteeseen meneminen pelota niin paljoa. Ja jos silti menee metsään...niin kyllä sinä siitäkin selviät! Elämässä vain pitää ottaa riskejä! Kun ei mistään ole mitään takeita.