Pesettekö tomaatit saippualla vähintään sen 20sek?
Siis jos uskallatte mennä niitä ostamaan, kun kuka tahansa koronakäsi on saattanut hypelöidä niitä.
Kommentit (17)
Ostan vain pakattuja tomaatteja ja nekin huuhtelen ja annan olla vähintään vuorokauden parvekkeella ennen syöntiä.
Ei tulisi mieleenkään ostaa irtotomaatteeja joita puoli kylää on käynyt räkäisin sormin puristelemassa.
Pakattuja tomaatteja ostan minäkin.
En oo pariin viikoon ostanut vihanneksia ja muutenkin putsaan ja karanteenaan ruokani.
Pyykkikoneessa pesen, 60 asteen ohjelma 2 tuntia.
Tiskaan nykyään kaikki tomaatit, kurkut, omenat...
Vierailija kirjoitti:
Pyykkikoneessa pesen, 60 asteen ohjelma 2 tuntia.
Ilman linkousta?
THL ja HUS ovat amatöörejä minuun verrattuna. Pyyhin paperipyyhkeellä, joka kostutettu 12%:n vetyperoksidilla kaikkien tavaroiden pintoja, jotka olen ostanut. Siinä on ostosreissun jälkeen kyllä vähän tehtävää, kun jokainen tavara täytyy pyyhkiä, mutta teen asioita hyvin.
12%-35% vetyperoksidi on PALJON parempi kuin esim. kloriitti, vetyperoksidi haihtuu täydellisesti ja nopeasti, eikä se jää haisemaan pinnoille, ja se on myös PALJON tehokkaampi mikrobien tuhoamisessa.
Tavallisesti en osta pakattuja hedelmiä ja vihanneksia ekologisista syistä, vaan ostan ne irtotuotteina ja pakkaan omiin kestopusseihini. Nyt koronapandemian aikana ostan vain valmiiksi pakattuja hedelmiä ja vihanneksia, jotka pesen saippuvedellä ja huuhtelen hanan alla. Lähipiiriini kuuluu riskiryhmäläisiä.
En. Jos fairy on vaarallinen auton maalipinnallekin...
Kannattaa pestä saippuavedellä ja huuhdella. Se on pieni vaiva verrattuna siihen, jos saa koronan.
En osta nyt, mutta silloin kun vielä ostin huudoin ja kuivasin vaan.
Tiputan ne kiehuvaan veteen hetkeksi, sitten vasta kun syön.
Tässä tilanteessa en uskalla ostaa muita kuin pakattuja. Tosin korona voi elää pakkauksenkin pinnalla, siksi pyyhin pakkauksen puhdistusaineella ja pesen käteni sen jälkeen hyvin.
Tomaatin pinnalla säilyy tartuntakykyinen covid-19 tunteja. Sen sijaan saippua imeytyy huokoiseen pintaan ja saippualla pesty vihannes sisältää saippuaa (namii!). Vesipesu riittää ja jos ahdistaa, voi tomaattien antaa olla koskemattomina kotona vuorokauden tai kaksi ennen syömistä.
Kyllä. Letkukädet mua ällöttää. 3/4 äijästä ei pese käsiään vessassa.