Arveluttava ilmiö Venäjän rajalla – iäkkäät suomalaiset eivät piittaa viranomaisten kehotuksista pysyä Suomessa
Valtiovallan toive pidättäytyä ulkomaanmatkoista ei ole mennyt perille ainakaan kaikille Suomesta Venäjälle haluaville itärajan asukkaille.
Suomessa ulkoministeriö esitti jo viime viikolla toiveen, että suomalaisten tulisi välttää matkustamista ulkomaille. Eilen maanantaina maan hallitus ilmoitti, että Suomen kansalaisten ja Suomessa asuvien henkilöiden ei pidä matkustaa ulkomaille.
Kuitenkin esimerkiksi Imatran raja-aseman kautta on tänään Venäjälle matkustanut satoja suomalaisia.
Kommentit (7)
Täällä sitä ollaan jonottamassa halpaa bensaa ja jos vielä ehtisi irinaa käydä vähän polkemassa.
Ei yli 70-vuotiaat kuulu pullamössösukupolveen vaan köyhälistöön. Hallituksen keskenkasvuiset tytön tylleröiset harrastavat ikärasismia.
Vierailija kirjoitti:
Ei yli 70-vuotiaat kuulu pullamössösukupolveen vaan köyhälistöön. Hallituksen keskenkasvuiset tytön tylleröiset harrastavat ikärasismia.
Venäjällä ei oteta koronaa vakavasti. Samat tyypit tulevat takaisin Suomeen levittämään koronaa
Törkeetä piittaamattomuutta. Maa pistetään kiinni, yritykset kaatuu, työikäisillä ja koululaisilla on vaikeuksia arkensa kanssa kun koetetaan suojata ikääntyneitä ja mitä tekee seniorit? Viittaa kintalla ja tykkää että menköön teidän firmat konkkaan ja duunit alta, minä teen mitä lystää.
Pullamössösukupolvi hakee halpaa bensaa ja vessapaperia Venäjältä