Avioeropiikki karanteenien ansiosta
Veikkaatteko avioeropiikkiä koronaepidemian päätteeksi, kuten tapahtuu joka vuosi esimerkiksi kesälomakauden jälkeen? Yllättävän monihan ei kestä nähdä puolisonsa naamaa edes pakon edessä.
Kommentit (6)
Saadaan löysät pois. Itsekin jo pitkään ollut eroamassa, ehkä tämä on se lopullinen sysäys. Taloudellisesti ei tietty mitään järkeä.
Hyvin mahdollista. Moni on väärän henkilön kanssa yhteen pakkautunut, tai jättänyt vanhat riidat sopimatta, joten se, että joutuu olemaan kumppanin kanssa yhtä aikaa kotona, ja vielä hereillä, tulee varmasti perheriitoja.
Meillä tuli etäopetuksessa olevan teinin kanssa jo riita siitä, saako hän tehdä ruokaa vain itselleen, vai teenkö minä ruokaa koko porukalle. Yhtä aikaa emme mahdu kokkaamaan. Minä olen lomautettuna, joten minulla olisi aikaa kokata myös teinille, mutta ei kelpaa. Teini siis asuu normaalisti viikot opiskelupaikkakunnalla, joten on tottunut kokkaamaan vain itselleen. Nyt on sitten täällä kotona, mutta haluaisi elää niin kuin olisi omalla asunnollaan.
Sikäli paha, sillä oleskelu ahdistuneena toisen kanssa aiheittaa stressiä..ja huonontaa vastustuskykyä. Kumppaniällötys ei tee hyvää varsinkaan naisen sydämelle.
Juu ja sekin etttä jos ”tästä selviän niin uusi elämä alkaa.” Eli varmasti ihmiset eroaa.
Löytyy yllättävän paljon pariskuntia jotka pysyvät yhdessä vain koska isäntä on reissutöissä tienaamassa ja molemmat huseeraavat tahoillaan mitä haluavat. Nämä kun laitetaan karanteeniin saman katon alle muutamaksi viikoksi niin voi löytyä ihan uusi suunta elämälle, ihan kummallakin.
En veikkaa. Meillä on oikein kotoisaa ja mukavaa, miehen kanssa teemme etätöitä ja lapset ovat siirtyneet etäopiskeluun. Tällaista saisi olla aina.