Mikä saa ihmiset paniikkiin?
Onko se keltainen lehdistö ja keskustelupalstat? Kaikilla olis paljon parempi olla kun elettäisiin vaan normaalia elämää eikä panikoida jostain lentsusta. Mikä on se syy miksi koko maailma pitäisi pysäyttää? Mitä ihmiset pelkää? Ja kyllä, mulla on lapsi joka menee ihan normaalisti kouluun ja kävis myös harrastuksissa mutta kaikki on peruttu. Minä käyn töissä ja kuljen sinne julkisilla. Ihan vilpittömästi kysyn kun en oikeasti ymmärrä tätä paniikkia ja hysteriaa
Kommentit (18)
Kuolemanpelko.
Itse olen sinut kuoleman kanssa ja en pelkää kuolla, niin ei mitään hässäkkää ole tässä ollut koronasta.
Terveydenhuolto kuormittuu ja romahtaa ja kuolleiden määrä kasvaa.
Yksi panikoiva panikoi monta muuta. Sinänsä sattuvasti.
Minut saa ahdistumaan Suomen linjattomuus, seuraaminen ja vähäiset toimenpiteet. Ja myös tuleva... koska tauti iskee, millaisena sen saan, jos vakavana, pääsenkö edes hoitoon.
Nimenomaan keltainen lehdistä ja some. Infodemia on aikamme suurin vitsaus.
Pörssit ei sukella pikku flunssan takia. Suurinosa Euroopan maista ei laita koulujaan kiinni pikku flunssan takia.
Kun alettiin panikoimaan, sitä ei kehdata enää perua. Tottakai viruksen leviämistä pitää yrittää hidastaa, mutta osa suhtautuu tähän kuin olisi varma kuolema tulossa. Tauti on hengenvaarallinen hyvin pienelle osalle, paljon enemmän ihmisiä kuolee muista syistä.
Vierailija kirjoitti:
Pörssit ei sukella pikku flunssan takia. Suurinosa Euroopan maista ei laita koulujaan kiinni pikku flunssan takia.
Pörssit on nykyään täynnä panikoivaa tuulipukukansaa, niin ei tainnut olla edellisten epidemioiden kohdalla vaan siellä oli enimmäkseen taitavat salkkutaktikoijat jotka jopa tiesivät asioista jotain.
En panikoi, mutta varaudun parhaani mukaan. Henkilökohtaisesti en tunne pelkoa, mutta huolestuttaa ja surettaa se, miten yhteiskunta selviää tästä tilanteesta.
Pysyvät keuhkomuutokset perusterveelläkin ihmisellä mikäli käy huono arpa. On se ihan hyvä syy vältellä sairastumista jo se.
Tyhmyys. Ostetaan vessapaperia kun Suomessa on paperitehdas ja bidee.
Tyhmät ihmiset jotka jankuttavat pikku flunssasta.
En kyllä tajua mikä siinä kuolemisessa pelottaa
Kuoleman pelko. Jos sairastun en saa varmaankaan hoitoa koska en kuulu riskiryhmään. Ja pelkään lasteni puolesta.
Ja Suomen hallitus on täysin avuton.
Paniikkiin sortuu muista riippuvainen ihminen, jolla ei ole kykyä hankkia tietoa ja puuttuu kyky ajatella itse ja omat muistariippumattomat päätökset, sekä toimia sen mukaan.
Yhdellä lauseella tyhmä!
En minä ainakaan ole paniikissa. Seuraavat kaksi viikkoa teen etätöitä ja otan tämän kotiloman kannalta ja ylimääräisenä lomana. Töissä tiedossa hiljaiset viikot, ja sehän ei ole minun syyni.
Epätietoisuus.