Ja miten eroon univedestä?
2,5.v jo ja edelleen pitää saada univesi pullosta! eikä sitten nuku jos ei saa pulloa..huoh!
Kommentit (3)
Nyt otin sen viikonloppuna pois, koska vaikka kiehutan sen monta kertaa viikossa, pelkään että mukin venttiiliin jää pöpöjä (lapsi on sairastanut nuhaa/kuumetta/korvatulehdusta jatkuvalla syötöllä). Muksuhan kyselee veden perään. Olen nyt sitten tehnyt niin, että annan illalla vikana vielä lasillisen vettä sänkyyn samalla kun luetaan iltasatua. Huono puoli on se, että joskus aamullakin joutuu nousemaan vedenhakuun. :(
Just vieroitin tytön iltatissistä, ikää 1v5kk. Hammaspesun jälkeen tyttö sanoi " tissi" ja minä sanoin, että " eikun Nasu-kirja" . Luin sitten iltasadun ja vein nukkumaan. Ei tullut edes riitaa.
Miten eroon tutista? MIten eroon tuttipullosta? Tissistä? Maitopullosta?
Kaikkiin on vastaus: ota pois vaan! Kyllähän lapsen on opittava, ettei aina saa kaikkea periksi. Pettymyksiäkin on opittava kestämään.