Pystyykö opiskelemaan kotona jos lapsi 1v?
Kommentit (22)
kyllä pystyy!! mulla neljä kotona ja pystyin opiskelemaan....vielä koululaiset päälle! itsestä kiinni vaatii paljon mutta antaa paljon! kaikkea ei saa helpolla!!
Asumme opiskelija-asunnossa ja en haluaisi laittaa lasta vielä hoitoon vuoden ikäisenä. Kämpästä olisi kuitenkin luovuttava, jos haluaa jäädä hoitovapaalle.:(
sitten pystyy jos se on välillä hoidossa tai mies hoitaa oman puoliskonsa hoitovastuusta kunnolla.
Neljän äiti
-lapsi nukkuu päiväunia/yöunia
- mies ulkoilee lapsen kanssa/hoitaa lasta
- olen palkannut ystävän hoitaman lasta
eli käytännössä muutama tunti päivässä. Paljon riippuu tietenkin miehen osallistumisesta lapsen hoitoon ja isovanhempien tms. mahdollisuudesta auttaa lapsen hoidossa.
Silti omasta mielestäni oli aika rankaa (vaikkakin antoisaa) sekä opiskella että hoitaa lasta. Omaa aikaa ei jää ollenkaan. Lapsen kanssa on ihana olla, mutta kun yhdeksältä-kymmeneltä illalla on saanut lapsen nukkumaan, on aika rankaa alkaa opiskelu kahdentoista tunnin työpäivän jälkeen, se kun vaatii älyllistä ponnistelua. Se vaatii kovaa motivaatiota, hyvää yleiskuntoa ja organisointitaitoa. Mahdotonta se ei kuitenkaan ole. Se kuinka hyväuninen lapsi on, vaikuttaa mielestäni myös paljon. Itse joudun heräilemään useita kertoja yössä ja lapsen päiväunet ovat lyhyet, joten omat unet ovat välillä aika vähillä.
Etkö voi ilmoittautua läsnäolevaksi opiskelijaksi, mutta olla silti hoitovapaalla? Siis että et opiskelisi päätoimisesti, mutta tekisit esim. jotain kirjatenttejä, juuri sen verran kuin lapsen hoidon lomassa pystyt. Sitten, kun lapsi on sen ikäinen, että voitte laittaa hoitoon, alat taas tehdä täyttä päivää opiskelujen parissa.
Se on minimi, paljon opintoja tulisi suorittaa lapsi rinnalla säilyttääkseen kämpän.
Isä pystyy kyllä jonkin verran olemaan apuna, mutta on työssäkäyvä kuitenkin.
Kysyin vuokran-antajalta hoitovapaa-mahdollisuutta ja virkailija sanoi suoraan rivien välistä luettuna, että " senkun pidät, jos et jää kiinni" . (taisi olla perheellinen ihminen itsekin.)
Onko kenelläkään kokemusta/tietoa, millä prosentilla opintojen etenemistä tarkistetaan?
ap
kunhan nostan vain toista tukea. Mutta luuletteko että tuohon 7ov:oon pystyisi siinä lapsen hoidon sivussa?
ap
tehtävistä.
Vierailija:
Mutta luuletteko että tuohon 7ov:oon pystyisi siinä lapsen hoidon sivussa?
ap
Ei se varmaan mahdotonta ole, jos selviät tenttimisillä. Kirjoja voit lukea silloin, kun lapsi nukkuu. Jos joudut osallistumaan lähiopetukseen, voi olla hankalampaa - ainakin tarvitset hoitajan, tuskin 1 vuotiasta voi mukaankaan ottaa.
kannattaa varautua siihen, että opiskelujen aikana et ehdi tehdä paljoa kotitöitä, tavata ystäviä yms. ekstraa. Meillä lapsi söi purkkiruokaa ja koti oli tavanomaista huonommalla hoidolla (lapsi ei muuten kuin ruokien suhteen), kun keskityin opiskeluihin. Jos on pakko, sitä saa kyllä ihmeesti luettua ja opiskeltua. Tv-n katselut ja netissä pörrääminen täytyy myös jättää siksi aikaa. t.7 vai mikä se olikaan se numero jolla jo kirjoitin
osan muuna itsenäisenä työskentelynä, mutta suurimpaan osaan vaaditaan kyllä läsnäolopakkoa.
Jos esim. ma kävis koulussa ja mies järkkäis työasiat niin, että voi olla kotona. Sitten muut päivät viettäisi kotona.
Onko opetus tosiaan niin, ettei sinun tarvitsisi käydä kuin vain yhtenä päivänä viikossa paikan päällä? Se helpottaisi järjestelyjä. Jos vain voit, yritä valita sellaisia opintoja, jotka voi suorittaa etäopintona eli tenttinä tai harjoitustehtävän tekona tms.
Onko sinulla ketään tuttuja samassa tilanteessa tai ylipäätään hoitovapaalla -voisitte hoitaa vuoroin toistenne lapsia, jos vain lapsenne siihen sopeutuvat?
Siis on kysymys yliopistosta johon en ole nostanut päivääkään opintotukea, ja tämän vuoksi minulla ei ole kiirettä valmistua. Käsittääkseni valmistumiseni muussa tapauksessa voi venyä ja hidastua, eikä se ketään kiinnosta. (?)
...Siis kun maisteriksi tulisi valmistua siinä viidessä vuodessa, niin en kuvittele, että kandiksikaan valmistuisin kuudessa vuodessa.
ap
siis meillä on jotkut kurssit vain yhtenä päivänä viikossa esim. koko lukukauden, kun jotkut kurssit taas on tiiviimpänä kolmen viikon rypäyksenä.
opiskelu on koulumaista ja teillä on valmiit lukujärjestykset ja paljon läsnäoloa vaativaa opetusta. Kannattaa ottaa yhteyttä laitokselle ja käydä siellä neuvottelemassa opinnoista, mitä voisit suorittaa ja millä aikataululla. Eiköhän sieltä jotain järjesty niin, että saat ne 7 ov kasaan. Jos et nosta opintotukea, niin sinullahan säästyy ne tuleviin opintoihin, etkä tuhlaa niitä nyt. Siten hoitovapaa ei aiheuta taloudellisia " menetystä" , sinulla säilyy opintotukioikeus täysmääräisenä, mitä nyt tulee yksi lisävuosi opiskeluihin. Se ei varmaan sinun maailmaasi kaada.
ja lisääkin otan mielelläni kommentteja vielä vastaan!
ap
(ja sori kun aina unohdan ton ap:n)
Jos mies hoitaa oman osansa niin aivan varmasti opiskelu onnistuu lapsienkin kanssa. Itsekin olen näin opiskellut ja pärjäsin jopa loistavasti.
opintorekisteriote piti toimittaa joka vuosi ja jokunen naapuri irtisanottiinkin sen vuoksi, että jäi opintoviikot paria vaille vaaditun rajan.
Itse opiskelin lasten kotona ollessa miehen ja naapureiden avustuksella: erään naapurin kanssa vahdittiin vuoron perään lapsia, että molemmat saivat opintoja vähän etenemään. Jos sopivan parin tähän löytää, niin on oikein hyvä ratkaisu ja hyödyttää molempia. Suosittelen:)
Pystyt kyllä varmasti opiskelemaan, jos miehesikin on valmis iltaisin päästämään sinut lukemaan. Päiväuniajat ovat myös käytettävissä, eikä puolen tunnin tai tunnin videoiden katselu vielä lasta pilaa, jos on opiskeluissa tiukka paikka... kyllä se yhden kanssa vielä onnistuu!
Mies käy päivätöissä normaalisti ja hoidin silloin 1-vuotiasta esikoistamme kotona. Päiväuniaikoina ja iltaisin ja viikonloppuisin tein gradun, eikä tehnyt tiukkaakaan. Lisäksi tein myös muutaman tentin ja iltakurssin. Yhteensä tuli ovareita semmoset 25-30 vuoden aikana ennen pikkukakkosen syntymää. Tämä siis edellytti sen, että mies otti täyden vastuun lapsesta muutamaksi tunniksi iltaisin ja viikonloppuisin, muun ajan ehdimme ihan normaalisti harrastamaan ja elämään perhe-elämää. ;-)
t. 3 lasta kotihoidossa ja opintoviikkoja 80 vuodessa...
tutkintosi vaatii. Lastentarhaopeksiko aiot? Niillä on aika paljon lähiopetusta, eli tarvitset hoitopaikan lapselle...