Kissa poissa ja hiiri hyppii pöydillä!
Marin lässyttämässä ja paistattelemassa kaukana, sillä välin Ohi vuoto sahaa omaa oksaa minkä kerkiää. Eikö ne hypet ja skypet toimi mannerten välisessä. Mariini haluaa esiintyä näyttävästi missä saa huomion iästään ja ulkonäöstään. Konfliktit kiertää kaukaa, ettei hermot petä. Ohi vuoto ottanut vallan pääministerin sijaisena antamalla vihreiden ohjelman mukaiset lausunnot "tur visten" höösäämisestä ja se joku Pimiän peikko taustalla komppaamassa. Eikö tosiaan kukaan saa noita kajahtaneita kuriin??
Kommentit (8)
Ohi vuodolla menneet roolit pahasti sekaisin. Nyt toimii puoluejohtajana, eikä sisäministerinä. Tälle muikkelille annetaan näköjään kaikki jättimokat anteeksi, koska on nuorehko blondi kyseessä.
Marinia edustaa poliittinen valtiosihteeri mutta ehkä hän ei uskalla puuttua Ohisalon sanomisiin. Vihreillä on tällä hetkellä sekä ulkoministerin että sisäministerin salkut ja tässä on mielestäni pieni ongelma.
Olisi hyvä jos ulkoministerin, sisäministerin ja puolustusministerin salkut olisivat aina eri puolueilla.
Toivotaan, että Kokoomus älyää lähteä välikysymykseen mukaan. Ansaitsemme paremman pelisilmän omaavan sisäministerin, emmekä puunhalaajaa.
Onneksi Hallis servaa ensi viikolla ton tuulitunnelin.
Pääministeri esittää selkeäsanaista pääministeriä, mutta ei todellisuudessa osaa ratkaista konflikteja mitenkään. Pelkät suutahdukset kansanedustajien edessä ei kerro jämäkkyydestä vaan ylimielisyydestä. Nyt olisi Marinin paikka näyttää, kuka johtaa hallitusta. Vai Rinnekö se vetelee marionettiaan naruista?
Ohis se ajelee vähintään viisillä rattailla. On niin helppo olla vihree, kun muut saa ottaa huomioon realismin, rahahanat, harmit, räiskäykset sunmuut.
Ohi vuoto sai liian vaativan pestin. Eikö ole vasta ensimmäisen kauden kansanedustaja jos sitäkään.
Kulmuni noin periaatteessa, mutta käytännössä presidentin pitäisi puuttua EU-vastaiseen toimintaan. Mehän olemme EU:n jäsenvaltio, mallimaa muutenkin, joten pitäisi osata jo käyttäytyä.