Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

" Vaativat" vauvat

26.06.2006 |

Mulla noin 4kk ikäiset tyttö ja poika, jotka ovat nyt tosi vaativia. Kaikki on niin kauan suht hyvin, kun näkevät mun naaman, mutta kun poistun esim vessaan, niin johan alkaa huuto. Nyt ei jaksa mikään kiinnostaa kauaa, ei lattialla oleskelu tai sittereissä oleminen, vaikka ennen ovat niissä kovin hyvin viihtyneet. Onko muilla ollut vastaavaa? Miten jaksoitte? Olisko jotain hyviä virikeideoita?

Nyt väsyttää, kun ei ole koko päivänä hetkeäkään omaa aikaa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli ihan pakko vastata, koska meillä vauvat olivat viime kesänä tosi vaativia. Nyt ovat 1v4kk ja haasteellista on elämä edelleen, mutta tähän astisesta taipaleesta mielestäni juuri 4-6kk ikä on ollut kaikkein kuluttavin. Meillä tuntuivat olevan silloin turhautuneita kaikkeen... liikkeelle ei päässyt, mutta viihdykettä piti olla jo. Sitterissä viihtyivät hetken, lattialla toisen, sylissä kolmannen ja taas kierros alusta.



Valitettavasi mitään ihmekonstia en jaksamiseen keksinyt, mutta kyllä siitäkin selvittiin : ) Ja toki on totta, että toiset lapset ovat vähemmän ja toiset enemmän vaativia, oli ikäkausi mikä tahansa. Meillä ovat tosi vaativia ja ' kasvattavat' kovasti vanhempien luonnetta.



Tsemppiä!

Vierailija
2/5 |
27.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on varmaan taas sellainen vaihe, joka on vaan jaksettava.. Onneksi kohta alkaa miehen loma, niin saa vähän apua tähän arkeen.



Tsemppiä ja jaksamista myös sinne! =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kääntyvät kyllä salamannopeasti mahalleen, mutta kun eteenpäin ei pääse (toinen menee pakkia) niin kitinä on armoton.

Nyt hommattiin hyppykiikku ja siinä onneksi viihtyvät! =) Nauravat oikein ääneen kun siihen pääsevät.

Vierailija
4/5 |
03.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kovasti siitä tykätään. Oon miettinyt että pitäiskö ostaa toinenkin sellainen, niin saisivat yhtä aikaa pomppia. Siinä välissähän vois vaikka ehtiä juomaan kupposen kahvia rauhassa..;)

Nyt on jotenkin sellainen vaihe että on helpompi lähteä johonkin, kuin olla kotona. Tykkäävät katsoa uusia juttuja ja nämä kotiolot ovat selvästi tylsät jos niitä joutuu katsomaan 24/7..

Mä luulen että pojan kitinät johtuu osittain hampaiden tulosta. Kuolaa kovasti ja nyrkit on koko ajan suussa, lisäksi mun mielestä ikenet tuntuu pulleilta ja pikkuisen punoittavatkin.

Vierailija
5/5 |
05.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä vajaa 5kk pojat ja myös aika sylivauvoja... sitten vielä usein vuorotellen nukkuvat.. sit ku nää ei oo ainoat lapset. hommaa on ihan kivasti. mut meillä ainakin on ollu nää kuumat päivät entistä vaikeempia.

että ihan tutulta kuulostaa... voimia arkeen! nää taitaa olla sellasia kausia taas ;)