Mikä oli lapsena lempiruokasi?
Entä mikä oli sellainen, jota ilman mieluummin olit?
Oma suosikkini oli uunilohi ja kaalikääryleet olivat ruoka josta en välittänyt yhtään. Enkä oikein (täytetystä)jauhelihamurekkeesta. Nykyään kyllä pidän molemmista
Kommentit (13)
Lempiruokia oli lapsenakin monia, mutta ehdoton inhokki oli kala kaikissa muodoissa. Nyt tälleen aikuisiällä rakastan kalaa. Varsinkin lohta :)
Suosikkini oli makaronivelli.
En pitänyt karjalanpaistista kun sitä sitkeää lihaa sai jauhaa ja jauhaa.
Suosikkeja uunilenkki+perunamuusi, siskonmakkarakeitto, makaronilaatikko ja lohiv+perunamuusi.
Inhosin herne- ja kesäkeittoja, sekä kaali- ja sieniruokia.
Lempiruoka, joka oli aina kiva ylllätys koulusta tullessa oli pannulla paistettu ruisleipä. Äiti siis paistoi kuivia leivänkannikoita voissa tai margariinissa paistinpannulla. Se oli hyvää. Tajusin vasta paljon myöhemmin, että sitä syötiin silloin kun rahat oli loppu ja mitään muuta ei ollut.
En muista pitäneeni mistään ruoasta lapsena. Olin todella laiha.
Inhokkina koulussakin tarjottu kanaviilokki ja maksalaatikko. (En pidä vieläkään). Suosikkina mannapuuro ja mehukeitto tai kinkkukiusaus.
Suosikki oli sama kuin nykyään; maksakastike ja perunamuussi.
Inhokki makaronilaatikko. Etenkin ketsupin kanssa. Nykyisin se menee sinapin kanssa jos on pakko.
Vierailija kirjoitti:
Kalakeitto ja nakkikeitto suosikkeja.
En pitänyt kaalilaatikosta ja paistilihasta.
Mullakin samat! Kalakeitto oli suosikki ja kaalilaatikko inhokki. Nykyään kaalilaatikko yksi suosikkiruuista
Lempiruokani oli Muumimamman lihapullat Muumimaailmassa.
En pitänyt kaali-, lanttu- tai maksalaatikoista.
Vierailija kirjoitti:
Inhokkina koulussakin tarjottu kanaviilokki ja maksalaatikko. (En pidä vieläkään). Suosikkina mannapuuro ja mehukeitto tai kinkkukiusaus.
Aina ihmettelen näitä kanaviilokin vihaajia. Se oli oma suosikki ja inhokki oli lihaperunalaatikko, joka maistui oksennukselta.
En oikein muista, olisiko mulla ollut mitään ihan tiettyä suosikkia... tykkäsin kalasta silloin, kuten nykyäänkin. Jauhemaksapihveistä tykkäsin, samoin lihapullista. Meillä oli usein sunnuntaisin kokonaisena paistettu kana ja riisiä, se oli hyvää.
Nakit ja ranskalaiset ketsupilla.
Kalakeitto ja nakkikeitto suosikkeja.
En pitänyt kaalilaatikosta ja paistilihasta.