Miehen taka ajatukset naimisiin menon sihteen
Tahtoisin teiltä mielipiteitä seuraavaan asiaan.Elämääni tuli mies joka tahtoisi kanssani naimisiin, hänellä on takanaan pari pidempiaikaista suhdetta mutta naimisiin ei ole kertomansa mukaan tahtonut aikaisemmin kenenkään kanssa.Omistan omakotitalon ja isäni on suhteellisen varakas.Mieleeni on hiipinyt ajatus voisiko mies haluta kanssani naimisiin omaisuuteni takia? Miten voisin hienovaraisesti ottaa asian puheeksi?
Kommentit (36)
Melko todennäköisesti juuri tästä syystä.
Kauan olette seurustelleet? Oletteko asuneet avoliitossa?
Onko mies ulk oma alainen?
Isäsi on varmaan tehnyt jotestamentin, jossa sulkee puolisot pois omaisuuden perimisestä. ( Eli toisinsanoen, kun sinä perit, ja jos kuolet, niin miehesi ei voi saada tätä perintöä, vaan se menee takaisin suvullesi.)
Omakotitalosta taas teet avioehtosopimuksen. Jos mies ei allekirjoita sitä, niin sitten tiedät, mistä riippuu.
En näe mitään muuta syytä kuin talosi ja mahdollinen perintö. Tietäsitkin miten pienistä eduista miehet nykyään naimisiin ja parisuhteeseen menee. Onhan näitä tapauksia sattunut omalle kohdalle ja lähipiiriin. Nykyään miesten taloustilanne on huono ja moni etsii elättää ja vipua naisesta elämäänsä.
Niin, tai sitten edellisissä pitkissä suhteissa ero on tullut siitä, että nainen on halunnut naimisiin ja mies ei (ainakaan vielä). Kumppani on väsynyt odottamiseen ja lähtenyt. Nyt mies ei halua enää toistaa samaa virhettä.
Suosittelen silti avioehtoa jos naimisiin menette.
Ei auta kysyä että haluatko naimisiin vain omaisuuteni ja isäni perinnön vuoksi. Jos ne ei ole, ne kiistää ja jos ne on, ne silti kiistää.
Sano sille että haluat olla useamman vuoden yhdessä ennen häitä, ihan vain varmistuaksesi suhteesta. Niin ja yhteen ei muuteta heti, vaan siihenkin huomattavasti aikaa. Tämä karkottaa ensimmäiset onnenonkijat. Koska kyllähän se niin on että jos tää on niin suurta rakkautta niin kyllä se kestää odottaa pidemmän aikaa häitä ja yhteenmuuttoa.
Toisekseen sitten teet avioehdon, joka rajaa tämän ukon täysin ulkopuolelle ja isäsi perintö myös kauas miekkosen hyppysistä.
Kyllä se mies jossain vaiheessa alkaa epäillä sinun sitoutumistasi suhteeseen, jos panttailet ja epäröit yhteenmuuttoa ja avioliittoa. Ero siitä seuraa.
Täysillä vaan, jos avioon haluat. Ja se avioehto sitten esiin ihan normaalina asiana, ei niin että tuot epäilysi esille.
Olemme seurustelleet 1,5 vuotta ja avoliitossa olemme olleet noin puolivuotta.Mies on suomalainen.Avioehto on kyllä tehtävä naimisiin mennessämme, mutta jos parisuhteemme/ naimisiin meno haaveet perustuvat mieheni osalta näihin taka-ajatuksiin niin silloin suhteellamme ei ole tulevaisuutta.Jokin saa minut epäilemään mieheni todellisia aikeita ja tälläinen epävarmuus ei ole hyväksi kenellekkään.
Minkä ikäisiä olette? Miksi mies haluaa naimisiin?
Olemme 35 vuotiaita. Rakkaudesta mies on puhunut ja että ei ole aikaisemmin ollut sellaista kumppania jonka kanssa olisi voinut ajatella naimisiin menoa ja kertoo haluavansa olla kanssani elämänsä loppuun saakka.Nämä sanat kuitenkin uhkaavat menettää merkityksensä näiden epäilyjen vuoksi.
Ootkohan mun exän uusi? Siinä tapauksessa kannattaa kyllä tehdä avioehto ja olla valppaana muutenkin. On hyvässä ihmisläheisessä ammatissa ja muutenkin passeli seuramies, mutta armoton narsisti. Arvottaa ihmiset ainoastaan rahan ja omaisuuden mukaan. On pohjimmiltaan todella itsekäs, ahne ja saita. Yrittää hyötyä muista ihmisistä kaikin mahdollisin keinoin. Tätä ominaisuutta en heti tajunnut, kun oli niin hyvä esittämään mukavaa ja välittävää, mutta ajan myötä naamarit putosi. Totuus olikin muuta ja hän oli kaikkea muuta kuin mukava puoliso.
No millainen tausta hänellä on? Käykö töissä, onko varallisuutta? Onko ulosottoa?
Jos mies epäilisi samaa naisesta, hänen sanottaisiin olevan sika, jota nainen ei ansaitse.
Kummallako teistä olikaan niitä oletuksia ja taka-ajatuksia?
Toivottavasti mies jättää sinut, heti.
Tästä ei voi seurata hyvää eikä mies ansaitse kaltaistasi vaikka olisi murhannut vauvoja.
Jos se tuolta tuntuu niin luultavasti intuitiosi on ihan oikeassa. Kannattaa koittaa erota sovussa ettei tule muutakin paskaa niskaan, kun lähdette eri teille. Harmi vaan että sellainen harvemmin onnistuu jos tyyppi on päästään sekaisin kuten edellä mainittu. N....
Hän käy töissä, ei ole varallisuutta eikä ulos otossa mitään.
Tekemällä avioehdon. Isäsi voi myös rajata puolison pois testamentista.