Kysymykset, jotka koronaviruksesta pitäisi esittää THL:lle ja valtioneuvostolle
Lukekaa THL:n tuore lausunto, jonka mukaan "toinen vaihtoehto" on, että koronavirusepidemia leviää Suomeen (https://yle.fi/uutiset/3-11206252?fbclid=IwAR2fAruGfOWO0mTH-1Ptb83Te_M0…). Pohtikaa tämän jälkeen, miksi Suomi, turvallisuushakuinen kotimaamme, ei tee kaikkea mahdollista kauhuskenaarion estämiseksi — nyt kun se vielä on mahdollista.
Ehdotuksia kysymyksille, jotka journalistien ja meidän kaikkien yhdessä pitäisi esittää aiheesta:
1) Miksi Suomesta *edelleen* lennetään suoraan epidemia-alueelle? Miksi mitään matkustusrajoituksia tai tarkastuksia ei ole? Miksi THL väittää, että Aasian kohteisiin voi lähteä hiihtolomille turvallisin mielin, vaikka ruotsalaiset ja jopa Thaimaan terveysministeri ovat toista mieltä.
2) Suurvaltojen (!) lisäksi myös kansainväliset yritykset asettivat nopeasti karanteeneja ja matkustuskieltoja omille työntekijöilleen. Esimerkiksi maailman suurin mobiilikonferenssi MWC peruttiin kokonaan. Ovatko suurvallat ja kansainväliset yritykset väärässä ja Suomi oikeassa? Miksi?
3) Miksi THL:n ohjeiden mukaan epidemia-alueelta voi palata suoraan työhön, kouluun tai päiväkotiin, ellei oireita ole. (Huom. Taudin oireeton itämisaika on 2-30 päivää.)
4) THL kertoo, että "matkustaminen Hubein maakunnasta on vähentynyt voimakkaasti Kiinan rajoitustoimenpiteiden johdosta. Myös kansainväliset lentoyhteydet Kiinaan ovat vähentyneet, mikä vähentää selvästi myös Suomeen saapuvien kiinalaisten matkustajien määrää" --- Miksi Suomi ei *omilla* rajoitustoimenpiteillään tipauta kiinalaisten matkustajien määrää tasan nollaan määräajaksi.
5) Miksi valtioneuvosto on hiljaa? Kuka johtaa torjuntatoimenpiteitä? Kuka kantaa poliittisen vastuun, kun ensimmäinen suomalaisuhri menehtyy?
Kommentit (4)
Näitä samoja minäkin olen miettinyt. Lisäksi kiinnostaa kuulla, mihin kaikki tuhannet tehohoitoa tarvitsevat suomalaiset sijoitetaan karanteeniin, jos epidemia tänne tulee? Kuka heitä hoitaa?
Kiinnostaa kyllä kuka kantaa kaikesta vastuun?! Kantaako kukaan?
Miksi suomalainen media ei pakota poliitikkoja ja virkamiehiä vastaamaan aihetta koskevinin kysymyksiin
Erittäin hyvä! Haluaisin todellakin kuulla vastaukset esimerkiksi Sanna Marinilta!