Olen 110%:n varma, että esim. Ranska ei taatusti tee mitään EU:n laajuisia kilpailutuksia, vaan hankkii kaiken Ranskasta
Suomalaisetkin voisivat lopettaa niiden EU-pilkkujen nuolemisen, kun ei niitä kukaan muukaan noudata.
"TRAFICOM kilpailutti uuden asiakaspalvelua koskevan sopimuksen vuosina 2018–2019. Lindroosin mukaan molemmat tarjouskilpailun ehdokkaat tarjosivat työntekopaikaksi muuta kuin Suomea. Virasto ei olisi muutenkaan voinut vaikuttaa siihen, mistä käsin työtä tehdään.
Syy on hankintalaissa, jonka mukaan tarpeeksi suuret hankinnat on kilpailutettava koko Euroopan unionin laajuisesti. Tämä koskee kaikkia yli 139 000 euron arvoisia hankintoja.
Valtionhallinnon tekemissä kilpailutuksissa tarjouksia arvioidaan kustannusten ja laadun perusteella. Niissä ei siis oteta huomioon sitä, maksetaanko työstä verotuloja Suomeen."
Kommentit (9)
Tuskin kukaan muu kuin suomalainen tekee noin
”Se olisi EU:n kilpailulainsäädännön vastaista”
Aha. Kiinnostaa ihan hirveästi. Muissa EU-maissa noilla pykälillä pyyhitään hanuria.
Kyllä valtiolla mennään lakien mukaan, muuten EU puuttuu Ranskassakin asiaan. Eri juttu, oliko järkeä ulkoistaa.
Eihän tuossa ole mitään järkeä, jos kilpailutuksissa ei voida laskea kokonaiskustannuksia, eli esim. valtion menettämiä verotuloja ei saa huomioida.
Vain Suomessa löytyy niin virkaintoisia virkamiehiä että tekevät numeron asiasta, jos joku toinen virkamies poikkeaa tuosta kilpailutusasiasta.
Samaa mentaliteettia kuvaa hyvin Patrian johdon vuosikausia kestänyt piina kun oli mahdollisesti hiukan voideltu jonkun slobovian pääministeriä että saataisiin panssariautokauppoja tulille. Eikös siitä kotimainen syyttäjä ollut johdon kimpussa!
Hyvää päivää! Ensinnäkään kansainvälistä asekauppaa ei tehdä ilman jonkinlaista korruptiota, ja toisekseen on riivatun epäisänmaallista syyttäjän mennä tuollaiseen sorkkimaan.
Pitäisi olla sellainen laki joka kieltää virkamiehiä ”likaamasta omaa pesää” ulkomaiden suuntaan.
Että suomalainen virkamies ei saisi kannella valtion tai toisen virkamiehen toiminnasta vaikka EU:lle, vaan sellaiset asiat pitää hoitaa maan sisäisesti.
Ranskalaiset varmasti noudattavat jotain tuollaista...
Vierailija kirjoitti:
Jos ne palkkaisivat asiakaspalvelijat suoraan Traficomille, asia olisi sillä selvä ja työ tehtäisiin Suomessa. Ei siihen EU voisi mitenkään vaikuttaa.
Minkä helvetin takia tuokin on pitänyt ulkoistaa?
Etkö lue lehtiuutisten kommentteja? Kaikki valtion työntekijäthän ovat kommenteissa aina loisia, jotka elävät muiden kustannuksella. Ideologisista syistä nuokin hommat on ulkoistettu. Lisää ulkoistuksia on sitten tulossa seuraavien vaalien jälkeen.
Toisaalta aika moni suomalainen on kiinnostunut muuttamaan espanjaan, ja tämä järjestely pn mahdollistanut monelle suomalaiselle muuttohaaveen toteutumisen.
Jos ne palkkaisivat asiakaspalvelijat suoraan Traficomille, asia olisi sillä selvä ja työ tehtäisiin Suomessa. Ei siihen EU voisi mitenkään vaikuttaa.
Minkä helvetin takia tuokin on pitänyt ulkoistaa?