Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Influenssa ja CRP 58

Vierailija
01.02.2020 |

Millaisia CRP-lukemia teillä on ollut influenssassa? Kävin eilen lääkärissä kun puhelimessa käskivät tulla kun sanoivat, että keuhkokuume pitää sulkea pois (työterveyshuolto, joten lääkäriin kutsutaan eikä yritetä pitää asiakkaita poissa). Lääkäri sanoi kuuntelevansa keuhkot röntgenin ja labran jälkeen, mutta ei kuunnellut keuhkoja ollenkaan eikä kommentoinut keuhkokuvaa eikä labroja muuten kun influenssa A oli positiivinen. Enkä osannut ja tajunnut kysyä, koska mulla on ääni mennyt jatkuvasta yskimisestä. Kysyn siis palstan viisailta omia kokemuksia, että onko CRP 58 sellainen, mikä voi johtua pelkästä influenssasta? Vai voinko nyt tietämättäni sairastaa bakteerikeuhkokuumetta ohessa? Sain tamifluta ja vahvaa särkylääkettä ja kunnon yskänlääkettä sekä viikon sairasloman nyt alkuun. Kuume lähti laskuun, mutta lepäilemällä tässä mennään.
Ja rokotuksen olin ottanut jo marraskuussa, mut sen teho on vaan jotain 50-80%.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis katsoin nuo verikoetulokset vasta tänään itse järjestelmästä ja yllätyin tuosta CRP:stä kun ei mulla ole koskaan ollut yli 10. 

Vierailija
2/6 |
01.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi nousta virustaudissakin korkealle, ja jos sulla on esim keuhkoputkentulehdus niin siihen ei saa antibioottia oikein millään enää nykyään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millaisia kokemuksia muilla influenssasta? Tää on mun eka enkä suosittele.

Vierailija
4/6 |
01.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi ei kuitenkaan korona.

Vierailija
5/6 |
01.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on aika alhainen lukema siinä mielessä, että ihan normaalissa virusflunssasakin se voi tuonne nousta. Eli ei varsinaisesti tarkoita mitään muuta kuin infektiota, tosin itselleni on kyllä aina annettu antibiootit jos CRP on ollut tuota luokkaa.

Vierailija
6/6 |
01.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Millaisia kokemuksia muilla influenssasta? Tää on mun eka enkä suosittele.

Siinä on paljon kipeämpi olo kuin flunssassa, mutta menee sekin sairastamalla ohi, jos on riittävän hyväkuntoinen, eikä saa mitään lisätautia kaupan päälle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yksi