Lue keskustelun säännöt.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Onko teillä unettomuutta/väsymystä alkuraskaudessa?
21.06.2006 |
Vähän outo vaiva minulla, kun en tahdo saada iltaisin unta ollenkaan. Nukahdan vasta 3-4 aikaan aamuyöstä.. Ja sitten on tietenkin paha päiväväsymys, kun yöunet jäävät minimiin. Olenkin nyt saikulla ja olo on levänneempi, kun saan nukkua aamulla pidempään. Olen yrittänyt saada unirytmiä kääntymään toisenlaiseksi, mutta ei... uni ei vain illalla tule, vaikka olisin pakottanut itseni valvomaan päivällä. Missä vika? Töihin menoa on mahdotonta ajatellakaan, jos tätä asiaa ei saada kuntoon. Nukahtamispillereitä raskaanaoleville kun ei kuulemma määrätä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Olen ollut jo pidemmän aikaa todella väsynyt. Olen nukkunut huonosti, aamulla uni loppuu kesken... Illalla nukahdan kyllä helposti, mutta herään yöllä kerran tai pari (aikaisemmin vain kääntääkseni kylkeä, nyt pitää nousta vessaan). Aamulla herään siinä kuuden aikoihin, enkä saa enää sen jälkeen unta, tosin heräisin kuitenkin jo puoli seitsemän-seitsemän aikoihin työaamuina muutenkin. Toisinaan herään joskus aamuyöstä, mutta yleensä nukahdan uudelleen aika pian.
Olen tästä pätkittäisestä nukkumisesta sen verran väsynyt, että haukottelen jo aamukymmeneltä.
Oman pikantin lisänsä tähän väsymykseen tekee tämä kuumuus. Nukkuminen on hiukan hankalaa, kun on tuskaisen kuuma. Jos ei ole peitto päällä, niin kärpäset kirmailevat pitkin sääriä. Ja peiton alla on kammottava olla. Puhallinta yritetään käyttää, mutta en siedä puhallusta suoraan päin (onneksi mies on yleensä ilmavirran edessä =D)