Lastenkotien huumeluolat. Huostaanotetut alaikäiset narkomaanit hankkivat huumeet netistä, väkivaltaisia alaikäisiä ei saa tarkastaa, työntekijöitä uhkaillaan huumeneuloilla!
https://www.seiska.fi/Uutiset/Lastensuojelulaitosten-henkilokunta-voima…
Sijoituspaikkojen eteen ajaa auto ja alaikäiset keskustelevat vierailla kielillä, paketteja heitellään ulkoilupihoille. Yhteistä kieltä narkomaanilapsien kanssa ei ole, kulttuuriero on valtava ja hoitajat täysin neuvottomia. Useat ovat yksin tulleet kaukaisista maista suomalaisiin lastenkoteihin mutta ovat ajautuneet narkomaaneiksi ja näyttävät nelikymppisiltä miehiltä jo neljätoista vuotiaina. Useilla on hepatiitti, melkein kaikilla AIDS.
Kommentit (9)
Pitää ottaa väkivaltaisia afgaaninarkkareita Suomeen koska vihreät käskee.
Sitä se nykyään on ja vielä valitetaan päälle kun ollaan niin julmia lapsille. Ne rajat ovat rakkautta, se nykyään on unohtunut.
Itsehän olen tällaisten kriminaalitaustan omaavien nuorten kanssa töissä. Täällä av:lla vihataan hoitajia, mut tässäpä esim mun arkipäivä.
Entäs sitten? Tämä on monikulttuurisuutta ja tätä haluttiin.
No kun lapsilla on niitä jakamattomia ihmisoikeuksia, senkin fas-sssis-tit!
Ja tämän kaiken valvomisen tekee mahdolliseksi myös lastensuojelulaki. Ei saa tarkastaa mitään, ei saa rajata liikkumisia tai puhelimen käyttöä. Huonetta ei saa tarkastaa eikä lähetyksiä ilman lupaa. Eli huumeita vedetään ja siihen puuttumiseen voi nuoret vastata tekemällä kanteluita ja sitten tulee noottia ja varoituksia AVI:lta. Lastensuojelulaissa valitettavasti niputetaan saman katon alle kaikki vastasyntyneistä ihan melkein täysi-ikäisiin. Ongelmat vaan ovat todella erilaiset.
Työntekijät eivät jaksa tehdä töitä tällaisessa tilanteessa. Palkka on pieni, työ vuorotyötä ja asiakkaat pahemmin ja voimakkaammin oireilevia. Nuoret kantavat jo nykyään kaikenlaisia veitsiä, lyömä aseita ja kaasuja mukanaan. Varsinkin yksityisissä laitoksissa työntekijöitä on vuorossa vähän. Välillä ollaan jopa yksin iltavuorossa. Puutu siinä sitten jos nuoret alkavat riehumaan. Omaa terveyttäkin pitää ajatella. Työssä kuolemaan ei varmaan kukaan ala.
Eikö Suomessa ole mahdollista toimittaa alle 18-vuotiasta tahdosta riippumattomaan hoitoon, jos ja kun kakara on vaaraksi niin itselleen kuin muillekin? Koppiin siks aikaa että oppii olemaan ihmisiks.
Miten tuollaisiin laitoksiin joutuminen on lastenSUOJELUA???