Kysymys lääkäreille!
Toisesta ketjusta kopsattua:
” Ja miksihän lääkärit muuten ei tykkää jos googlettaa? Käykö heillä egon päälle vai mikä siinä on? Eivätkö he ymmärrä että tottakai ihmiset googlettaa ensin, että tarviiko heidän ylipäätään edes lääkäriin mennä. Aina valitetaan ettei saisi mennä turhaan lääkäriin, ja sitten taas toisaalta sinne pitäisi heti mennä joka vaivan kanssa kun ei vain saisi googlettaa. Eli mikäköhän on sitten hyvä?”
Saisiko vastauksia tähän kiitos!
Kommentit (5)
Minulle on ihan sama jos joku googletta mitä ikinä tahtoo. Jos tiedän mistä on kyse ja miten potilas hoidetaan niin en jaksa kuitenkaan käyttää kovin paljoa aikaa turhaan lässyttämiseen kun muitakin potilaita on hoidettava.
Minua ottaa pattiin lääkäri joka aina kysyy että ”mitä arvelet että mikä sulla on”? Siksi tulin lääkäriin ettei tarvitse arpoa.
Vierailija kirjoitti:
Uskoisin että ovat vittuuntuneita ihmisten itsetehtyihin diagnooseihin joihin uskovat kunnes lääkäri todistaa vääräksi. Tälläkin palstalla voi tavata "Olen varma, että minulla on serotoniinivajaus" tyylisiä viestejä
Minut on jätetty vaivani kanssa hoitamatta kun menin kertomaan epäilyni. Ihan vain siksi että otti lääkärillä juurikin egon päälle. Kaikinpuolin hyvä lääkäri olisi vain todennut epäilyn vääräksi ja määrännyt muihin tutkimuksiin. Tämä lääkäri halusi vain todistaa että olen väärässä epäilyssäni, eikä halunnut hoitaa minun vaivaani.
Tietenkin saa googlettaa, en suutu siitä. Mutta joskus siihen googlattuun diagnoosiin fiksoidutaan eikä uskota ollenkaan, kun yritän kertoa, ettei se ole mahdollinen tai että se on erittäin epätodennäköinen, ja että ei tarvita jotain magneettitutkimusta sen googletetun diagnoosin poissulkemiseksi.
Syöpädiagnoosin saaneita en kehottaisi googlettamaan hirveästi ennen ensikäyntiä. Googlesta löytyy useammin vanhentuneita ennusteita ja hoitomahdollisuuksia kuin niitä ajan tasalla olevia, ehkä paremmat elinaikaennusteet sisältäviä tietoja. Siinä voi googletettuaan olla monia päiviä epätoivossa ennen ensikäyntiä syöpälääkärille, ihan turhaan.
Uskoisin että ovat vittuuntuneita ihmisten itsetehtyihin diagnooseihin joihin uskovat kunnes lääkäri todistaa vääräksi. Tälläkin palstalla voi tavata "Olen varma, että minulla on serotoniinivajaus" tyylisiä viestejä