Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Käyttekö lomamatkalla uusperheenä vai erikseen?

Vierailija
11.01.2020 |

Millainen tapa teillä on matkustaa uusperheinä, käyttekö etelänmatkoilla kukin vanhempi oman lapsensa kanssa vai kaikki lapset yhdessä?

Itselläni siis on edellisestä suhteesta kaksi lasta ja nykyisellä miehellä on exänsä kanssa kolme lasta, jotka ovat vain 2 vkonloppua kuukaudessa miehen luona.

Matkustaminen isoimmalla setillä eli 2 aikuista ja 5 lasta on kallista ja hankalaakin käytännön järjestelyissä, myös levotonta. Toisaalta matkustaminen aina vain oman lapsensa kanssa on tylsää.

En ole koskaan ollut mieheni kanssa normaalilla matkalla esimerkiksi kahdestaan tai pienemmän lapsikokoonpanon kanssa. Se tuntuu oudolta, suurin osa pariskunnistahan on ehtinyt joskus matkustaa ihan vain keskenään ennen lasten saamista. Tässä me siirryime heti suoraan tähän isoon ja epämääräiseen uusperhekokoonpanoon. Kävimme treffeillökin vain lapsipaikoissa kuten hoplopissa tms.

Millä lailla muut uusperheet lomailevat ulkomailla?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/3 |
11.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Milloin mitenkin. Matkustamme enemmän kaksistaan. Jos lapsia, niin Alussa oli kaikki lapset mukana. Sitten tuli kesä, jolloin miehen lapset olivat äitinsä kanssa jossain, joten lähdimme vain minun lasteni kanssa, koska enne pystyneet vaihtamaan matkan ajankohtaa. Viimeksi oli vain mukana vain minun nuorempani ja miehen nuorempi. Koska isommat olivat töissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla kaksi ja miehellä kaksi lasta. Yleensä matkustamme kaksin miehen kanssa pidemmät reissut. (esim.viikko)

Joskus me aikuiset ja kaksi lasta. Joko minun tai miehen lapset tai yksi kummaltakin.

Minä matkustan myös yksin omieni kanssa. Lyhyet reissut näin on ihania. Miehen lapset Matkustavat äitinsä kanssa keskenään tai jonkinlaisessa seurueessa.

Olemme toistaiseksi sitä mieltä että jos ottaisimme kerralla kaikki mukaan, olisi se liian kallista ja hankalaa järjestellä. Lisäksi meillä on ikähaitaria jonkin verran, jonka mukavampi olla sellaista tekemistä, mikä sopii mahdollisimman hyvin kaikille mukanaoleville. Päiväretkiä tehdään kyllä mieluusti kuudestaankin.