Vastaantulijat vilkuttelevat jatkuvasti valoja, miksi?
En tajua. Tarkistin äsken, normaalit xenon-ajovalot paloivat, automaattivalot eivät edes olleet arponeet päälle pelkkiä päivävaloja, jotka saattaisivat hämätä. Samaa tapahtuu myös pimeällä (tilanteissa, joissa ei ole kyse siitä, että pitkät olisi päällä).
Tarkistin auton pohjan, mitään ei roiku, mitään ei ole katolla ja auto ei ole lumessa tai mitään. Samaa tehdään myös puolisolleni minun autolla ajaessaan. Edessä ei ole ollut yhtään ratsiaa, tutkaa tai mitään, eikä hirviä/ peurojakaan luulisi olevan noin paljon.
Kommentit (25)
Sulla osoittaa valot liian ylös tai päin helvettiä?
Mullekin tulee mieleen, että vastaantulija ajattelee sinulla olevan pitkät päällä.
Vierailija kirjoitti:
Onko valot suunnaattu oikein (ei taivaalle eikä vastaantulijan silmään)?
Näissä on automaattisäätö, mutta testattiin tätäkin kerran kun mies ajoi vastaan ja ovat ihan ok. Nämä ovat kyllä todella tehokkaat, huomattavasti paremmat kuin mieheni auton xenonit, että osa varmaan on häikäisyä vaikka olisivatkin suunnattu ok.
Ap
Xenoneissa on kyllä automaattisuuntaus joten ei ne väärin voi olla suunnattu. Mutta voi olla että suuntaus-automatiikka ei toimi. Kannattaa huollossa tarkistuttaa.
Koska ajat moottoritietä väärään suuntaan.
Noi vilkuttelijat ajaa itse vanhalla, heikkotehoiset valot omaavalla autolla, jolloin heille tulee tunne häikäisystä vastaantulijan paremmista valoista.
Oman auton halogeenivalot ovat suunnattu merkkihuollon toimesta mutta silti vastaantulijat vilkuttelee jos valot ylimmässä aennossa (manuaalinen korkeussäätö). Siksi pidän yleensä toiseksi ylimmässä asennossa. Automaattisella korkeussäädöllä vähän hankalampi itse säätää, pitää varmaan jossain huollossa kalibrioda se automaattisäätö.
Tai joku edellinen omistaja laittanut laittomat tehopolttimot?
Vierailija kirjoitti:
Noi vilkuttelijat ajaa itse vanhalla, heikkotehoiset valot omaavalla autolla, jolloin heille tulee tunne häikäisystä vastaantulijan paremmista valoista.
Jos räpsyttelevät pimeän aikaan, epäilen vahvasti juuri tätä. Uudet Xenonit ja vastaavat ovat todella tehokkaita ja kirkkaita.
Paskoilla autoila ajavilla on paskat valot ja sinun valosi häikäisee. Autokanta pitäisi saada uudistumaan.
Vierailija kirjoitti:
Noi vilkuttelijat ajaa itse vanhalla, heikkotehoiset valot omaavalla autolla, jolloin heille tulee tunne häikäisystä vastaantulijan paremmista valoista.
Ei ole tästä kyse, ei tehokkaatkaan valot häikäise jos automaattisuuntaus toimii. Enemmän on kyllä kyse automaattisäädön väärin kalibroinnista/toimimattomuudesta.
Mulla on valonheitin, moni xenonautoilija on ihmeissään. Kyllä näkee.
Kysyin vastaan usein ajavilta sukulaisilta pikaisesti (yksi autoasentajakin) ja kukaan ei ole huomannut, että säätö olisi pielessä.
Nyt kun olen tässä samalla katsonut vastaantulijoita, niin uusissa autoissa on kyllä niin kirkkaat valot, että pöljempi tosiaankin voisi luulla niitä pitkiksi. Etenkin kun valo on kirkas, eikä sellainen kellertävä. Pimeälläkin saa vaihtaa lyhyet aivan naurettavan aikaisin kun vastaantulijoita häikäisee niin kaukaa, että lopulta väliin jää valtavan pitkä pimeä kaistale.
Valot ovat alkuperäiset, autovalmistajan omat.
Ap
Monella tuntuu olevan valot suunnattuina päin persettä. Ei niiden kuulu tehdä vastaantulevia sokeiksi. Tarkistuttakaa ne suuntaukset eikä aina kannata luottaa mihkää automaatteihin.
Joillakin ei toimi mitkään valot. Pojalleni oli autoilija huudellu että missä sun heijastin on, poika näytti heijastintaan ja huusi äijälle, että korjaa valos ku ykskää ei pala xD
Oli ollu ukko nolona ja menny takas autoonsa. Huomaa, että on autoasentajan vekara xD
Jopa vanha halogeenipolttimo häikäisee pahasti jos on väärin suunnattu, joten ei se uusien autojen valojen tehosta johdu vaan väärästä suuntauksesta. On paljon uusia autoja erittäin tehokkailla valoilla jotka ei häikäise ollenkaan koska automaattinen korkeussäätö tai matriisiledit toimii hyvin.
Suosittelen edelleen kalibroimaan ne valot seuraavassa huollossa.
Vierailija kirjoitti:
Noi vilkuttelijat ajaa itse vanhalla, heikkotehoiset valot omaavalla autolla, jolloin heille tulee tunne häikäisystä vastaantulijan paremmista valoista.
Pöhkö. Eihän se oma valoteho vaikuta siihen, mitä vastaantulijan valot on. Vai meinaakko että aurinkoon tuijottaminen ei sokaisisi, jos sinne katsoisi toisesta auringosta.
No anna kun mä kaukodiagnosoin mun kristallipallolla...
Joo, sulla on siellä takakontissa 50 kg hiekkasäkki, joten keula osoittaa ylöspäin ja valot häikäisee vastaantulijoita.
Auttoiko?
Onko valot suunnaattu oikein (ei taivaalle eikä vastaantulijan silmään)?