Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

>>>SUURPERHEELLISET JUHANNUSTA KOHTI<<<

19.06.2006 |

Aloitetaanpa juhannusviikkoa mekin.

Kommentit (34)

Vierailija
1/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä saapi puhista helteen kourissa. Meidän talo on kallioisella mäen päällä olevalla tontilla ja lämpötila on sen mukainen. Sisällä on vähintäin yhtä kuuma kuin ulkonakin, vaikka koneellinen ilmanvaihto onkin. Jäähdytysjärjestelmää ei ole, eli vaihtuva ilma on sitä mitä ulkona mittari näyttää.

Muistaakseni tämä juhannusviikko oli meidän porukalla semmoista " kutuviikkoa" :) Tärppipäivät taisi osua tälle viikolle monella. Juhannus nyt perinteistä lapsentekoaikaa on ollutkin. Taisi tosin olla niin, et ne enempi oli näitä ilman harkintaa syntyviä, mut yritetääs me nyt harkitusti.

Vierailija
2/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

heti aamusta lähdin kaupunkiin asioille, että pääsee edes toiseen suuntaan viileään aikaan. Takaisin tulo olikin sitten saunomista ilman vihtaa. Näillä helteillä sitä aina toivoo omistavansa ilmastoinnin tuossa autossa, huh.



Muuten on kyllä mukavaa kun on lämmintä. Aloitin juuri petivaatteiden pesuoperaation. Otin kaikkien petivaatteet pesuun ja katsotaan montako saan tämän päivän aikana kuivaksi:) Siinä on aina kova homma että saa koko perheen peitot, tyynyt ja lakanat pestyä ja laitettua puhtaat sänkyyn.



Nyt pitäisi ruveta maalaamaan lautoja. Ei vaan hirveesti innosta näillä ilmoilla. Mies on saanut sentään talon jo puoliväliin asti laudoitettua ja nyt tarttis seuraava lautaerä sitten pohjustaa. Eipähän tule ainakaan aika pitkäksi. Illalla sitten taas mökille uimaan.



Medison +5



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitänyt Isotikrun testailla? Olisiko seuraava plussaaja? Tulehan nyt kertomaan mitä kuuluu.



Medison+5

Vierailija
4/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkaa olla melkoista yksinpuhelua. No, kirjoitanpa kuiteskin hiukan kun oli meidän pino tippunut jo kakkossivulle.



Mökiltä tultiin juuri ja laitoin kuopuksen jo untenmaille. Oli neiti oikein tosi väsynyt. Ollut niin paljon touhua tänään kun on ollut ulkona paljon ja sitten vielä uimassa (tosin neiti kastoi vain polviin asti). Isommat ovat taas innostuneet onkimaan ja meikäläinen saa harmaita hiuksia kun katselen miten se koukku lentelee sinne ja tänne... Koko ajan saa olla sanomassa että olkaa varovaisia sen koukun kanssa.



Katselin päivällä meidän lääkekaapin sisältöä ja totesin että täytyy mennä apteekissa käymään. Näin kesällä kun kummasti tarvitaan kaikenlaista pikkuhaavoihin yms. Uusi kyypakkauskin pitää hakea.



Puolet petivaatteista on pesty ja toinen puoli jää huomiseen. Ei niitä kovin montaa ehdi päivän aikana koneesta pistää läpi. Sitäpaitsi puhtaitten lakanoitten ja pussilakanoitten laittamisessa on oma homma siinäkin.



Nyt annan vuoron muillekin.



Medison

Vierailija
5/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä taas on kiirettä pitänyt tänä päivänä. Nyt vasta ensimmäinen kurkistus koneelle. Ensin oltiin ostoksilla. Siellä vierästi tovi jos toinenkin. Mummi oli meillä mukana reissulla. Sit kotiin iltapäivällä ja ruoan laittoa. Illalla oli vielä kakkospojan jalkapallopeli. Nyt on kuopus ja keskimmäiset jo nukkumassa. Esikoinen vielä lukee sängyssä. Pitää mennä kohta patistelemaan sitä nukkumaan. Meillä on sauna lämpenemässä, joten sinne sit miehen kaa kun kaikki lapset nukkuu.



Meilläki osuu ovisajat juhannuksen tienoille. Oishan se hienoa jos tärppäis tästä kierrosta.



Mukavaa maanantain jatkoa kaikille!



Shannon ja nelikko

Vierailija
6/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huopatossutehdaskin on äänekkäämpi kuin tämä väki nyt.

Meillä iski kesäflunssa kuopukseen. Oli eilen uimassa lähijärvessä ja nähtävästi sitten vilustui, kun aamulla oli nenä tukossa ja nyt kuumettakin. Voi itku, huomenna olis ollut srk:n järjestämä lapsiperheitten kesäpäivä ja se täytyy nyt jättää väliin.

Selvästi huomaa meidän näistä isommista, ettei illalla uni tule enää helposti. Koululaiset molemmat lukevat vähintäin puol kymmeneen, jolloin käyn ilmoittamassa et kirjat pois. Siitä vierähtää viel tovi ennenkuin uni tulee. Valoisa aika kait tekee tehtävänsä ja esikoisella ehkä hormonitoiminnan alkavat muutoksetkin. Muistan joskus jonkun psykologin sanoneen, että hormonitoiminta vaikuttaa niin, ettei illalla uni tahdo tulla, mut aamulla sitä sit riittäis.

Lapset tänään jo patisteli kysymään naapurin väeltä juhannuksen vietosta. Täytyy kait huomenissa selvitellä mitä tehdään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja testaamaankaan ei tarvii alkaa kun tädin paholainen löysi minut reissusta. on se kumma akka kun tavoitti vaikka en kotona ollutkaan..



Kamalaa oli olla kirkossa molempina päivinä kun vuodan kun seula ja koko ajan mietin että tuleeko läpi, noh pahin v...s asian suhteen meni ja ei kun uutta matoa koukkuun ja kesälomalla yrittämään.,

Positiivista asiassa oli että kierto lyheni jo 29 päivään..



Reissu oli mukava ja tänään illansuussa kotiuduttiin ja aika on mennyt pyykkiä pestessä, kukkia kastellessa ja toin anoppilasta sen humalan istukkaan ja senkin sain jo takapihalle istutettua.,saa nähdä miten pohjoisen humalat täällä etelässä alkavat kasvamaan.



Nyt on pakko alkaa laittamaan kaksoset nukkumaan että saan ne aamulla ylöskin.

Onneksi kolme päivää töitä ennen kesäloman alkua, sen jaksaa vaikka päällään..

Palailen paremmalla ajalla.



T. Isotikru

Vierailija
8/34 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja on mielettömän onnellinen, että pääsee lukuun kahdeksan.



Pelästyin nimittäin iltapäivällä pahemman kerran. Esikoinen lähti kolmannen ja neljännen lapsen kanssa uimarannalle. Vähän ajan kuluttua soi mun kännykkä. Esikoinen kertoin hyvin hätääntyneellä ja järkyttyneellä äänellä ajaneensa sillan kaiteeseen.

Autosta oli puhjennut rengas ja se oli alkanut heittelehtimään alikulkusillan kohdalla. Matkustajille ei ollut käynyt mitenkään ja autokin selvisi yllättävän pienin vaurioin (tai ainakin näin naisen silmin arvioiden).

Toiseksi vanhin jäi hoitelemaan pikkuisia; pyöräilin paikalla katsastamaan tilanteen. Puoliso oli iltavuorossa, mutta sai naapurin tulemaan avuksi. Ihana naapurinmies vaihtoi renkaan ja esikoinen sai tuotua auton ihan ajamalla tuohon pihaan.

Esikoista harmitti aluksi ihan hirvittävän kovasti tuo juttu. Olihan vauhtia varmaan ollut pikkuisen liikaa pojan ajotaitoon nähden, mutta ylinopeutta ei ukkeli ollut ajanut; kävin itse sitten myöhemmin vielä katsomassa paikan. Lohdutin nuortamiestä, että peltiä saa aina uutta, mutta ihmiset ovat korvaamattomia. Puolisolla alkaa tosiaan loma ja hän on tämän viikon iltavuorossa; esikoinen voi käydä töissä pyörällä. Eli mitään hirmu kiirettä ei auton laittamisessa edes ole.



Pahoittelut Isotikrulle tädin tulosta. Saa nähdä miten meillä tämä kierto menee; meidänkin pitäisi aloitella hommailu loppuviikosta. Viisivuotiaalla on magneettikuvaus ensi viikolla. Se ja tämä tämänpäiväinen juttu kyllä

aikalailla laskevat vauvakuumetta; koko ajan on sellainen inhottava tunne, että kohta taas sattuu jotain kurjaa. Mutta eiköhän tämä taas tästä.



Puoliso tulee ihan kohta töistä, menen katsomaan hänen kanssaan autoparkaani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan ensiksi pahoittelut Isotikrulle tädin vierailusta. Parempaa onnea seuraavaan kiertoon:)



Mitähän meidän tämän päivän ohjelmaan kuuluu, hm. Sitä normaalia siivoamista ja suunnittelin kyllä että esikoinen saisi ottaa kuopuksen pihalle leikkimään niin saisin sitten rauhassa silittää sillä aikaa. Eipä meille sen ihmeempiä tänään.



Huomenna meillä onkin sitten sähkökatko heti aamusta puoleen päivään. Tekevät sähölaitokselta jotain ihme töitä ja joudutaan olemaan monta tuntia ilman sähköjä. Vähän ollaan jo mietitty että mitähän sitä huomenna sitten tekisi taikka lähinnä minne sitä voisi mennä.



Miehen isoisä täyttää huomenna 90v ja illalla mennään käymään siellä. Papasti on vielä hyvässä kunnossa ja pitää pienimuotoisen vastaanoton kotona..



Medison+5

Vierailija
10/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen en edes avannut konetta.hoitolapsiakin on 3 kipaletta omien lisäksi.Nytkin pitäis äkkiä lähteä pihaan.Meillä sellainen " uima-allas" noin 1m syvä,pihassa ja pienin sinne kiipeämässä kaiken aikaa.Isosisko lupasi vahtia nyt tämän ajan kun petaan sängyt ja näemmä karkasin tänne=)Mutta kauan en uskalla viipyä.



Isotikrulle pahoittelut tädistä.Parempaa onnea ensi kierrokselle!!!



Kuramyyrän lapsilla oli onni onnettomuudessa.Hienoa ettei käynyt pahasti.Ja katraan saat yhä laskea kahdeksaan=)



Nyt kuuluu tappelua ja itkua,riennettävä!

L+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä vaan tulee niin paljon oltua ulkona ettei tänne koneelle kerkiä niin paljon kun pari kk:ta sitten. Lapsia kyllä tuo kuumuus vähän jo kyllästyttää, haluavat olla taas enemmän sisällä.



Isotikrulle pahoittelut tädistä. Aika pitkälle saa mennä jottei tuo löytäisi ;o)



Mulle tohtori iski pe terolut reseptin kouraan. Pari kiertoa pitäis niitä syödä ja sitten jossakin vaiheessa kokeilla tikutella sitä ovista... Eli meille ei kai vielä toviin sitä pikkuviitosta tule =(



Hienoa Kuramyyrä että selvisitte " säikähdyksellä" . Kyllä sitä joutuu olemaan sydän sykkyrällä jatkuvasti noiden lapsien tuolla kuljeskellessa. Meillä menee vielä onneksi pari vuotta, ennenkuin poika mopokorttia pääsee ajamaan, ajokortista puhumattakaan. Vaan onhan toi pyöräilykin vaarallista.... Täytyy vaan psyykata itsensä uskomaan ettei mitään tapahdu niin uskaltaa päästää muksut ovesta ulos =)



Meillä oli ajatuksena lähteä juhannukseksi Ouluun, mutta senverran taas nuo kattlia- ja patterirempat nielivät tuohta että taidetaan pysytellä kotosalla. Korkeasaari/Seurasaari linjalla taidamme liikkua.



Marlett

Vierailija
12/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tannekin puolelle; kun kaikki aktiivimmat eivat kay tuolla yahoo-sivuilla!

Maailma on palannut raiteilleen ja ei tassa mitaan. Asioita ollaan sovittu miehen kanssa ja mietitaan jatkettaisko projektia nyt vai ei ollenkaan... onneksi on nelja tervetta riiviota jaloissa pyorimassa, ei tasta muuten kai nainkin helpolla olis paassyt!

Oli ihan pakko tulla kirjoittelemaan; kun helteet karkoittavat kaikki ihmiset muualle- meikalainen on niin tottunut helteisiin ettei tama mitaan; meilla olikin +37 eilen varjossa!!! (pysyn vaan sisalla ilmastoinnin kyljessa) tanaan on luvattu samoja lukemia, loppuviikosta viilenee onneks hiukan...

Lapset pitais vieda uimaan, eilen laitoin niille vaan ammeen tayteen etta pysyisivat hiukan aisoissa, tama kesaloma kun on aivan jarkyttavaa meikalaisille!

Hauskaa lomaa vaan kaikille jotka sita aloittavat ja RIEMUKASTA JUHANNUSTA!











Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka me tuolla Yahoon puolella jutellaankin, niin kiva et olet täälläkin!

Suojelusenkeleitä oli tosiaan matkassa Kuramyyrän lapsilla. Itselläkin aina välillä koulumatka arveluttaa, mutta niinhän se on, että emme me itse asioiden eteen pääse, se tapahtuu mikä tapahtuvaksi on määrätty.

Meidän pikkuneiti reppana on aamupäivän pantannut kakkaansa kun ei pottaan ja pyttyyn suostu, eikä vaippaa ole. Pissalla käy jo ahkerasti ankä vaippaa takaisin laita. Nyt vaan pitäisi joku konsti keksiä tuohon kakkapelkoon.

Silityshommia ajattelin taas ja edelleenkin tehdä. Kahden jälkeen pitäisi anopin tulla lapsenvahdiksi siksi aikaa et pääsen kauppareissun tekemään vähän omaa kylää pidemmälle. En tuota kuopusta kuumeisena viitti kuumaan autoon laittaa.

Vierailija
14/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli eilen palattiin reissusta ja kyllä oli helteiset tunnit autossa, kun ilmastointi petti meidät.. Mutta kotiin päästiin ja nyt sitten on ollut ohjelmassa tavaroiden purkamista ja huomisten 2v.juhlien järjestämistä. Lisäksi ollaan ihan justiinsa lähdössä yksille 7v.synttäreille, siellä uima-allas, joten neideillä ihana iltapäivä edessä. Täällä on melkein +30c sekä sisällä että ulkona, huoh.. Mutta helle on ihana asia kuitenkin.



LEVINIALLE iso lohtuhalaus! Keskenmeno on ihan hirveä asia, ei ole joulukuinen täälläkään vielä loppuun surtu ja siksipä tämä uusi raskaus on jotenkin edelleen niin epävarman oloista.. Rinnat kasvavat ja oksettaa ja väsyttää, mutta kun eivät nuo oireet viimeeksikään saatelleet odotettuun lopputulokseen.. Ei auta kuin odottaa vaan päivä kerrallaan. Huomenna olisi ollut laskettu aika, siis sen mukaan, miten tiesin vauvan alkunsa saaneen, kierron mukaanhan l.a oli 9.6.



Vaan nyt etsimään juhlamekkoja naisille, palailen..



Mittumaari, rv 7+5, eli ihan alussa aina vaan mennään..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpas taas ihana päivä! Nyt on sitten työhaastattelu takanapäin ja väsynyt olo. Ensi viikolla sitten kuulen, kuinkas kävi. Jännitin vaan hurjasti haastattelua ja eniten ruotsin kielen testiä, mutta sitä ei sitten tullutkaan! Elokuussa sitten töihin, jos onnisti...

Viljelypalstan kasvien kasteluretkelle pitäisi vielä jaksaa ja kun ei jaksaisi, ei sitten millään. Lapset marmattavat, kun palsta ei ole ihan tässä lähellä ja ei jaksaisi kävellä. Eipä muu auta, isukki kotiutuu kai aika myöhään tänään eli en voi jättää kotiinkaan.

Tasan viikon päästä meillä juhlitaan esikoisen 6-vuotissynttäreitä. Sankari ei halua synttärikakkua, oisko kellään mitään ideaa, mitä tilalle? Jotain muuta kuin jäätelöä...

Mutta nyt täytyy alkaa lähteä sinne kastelupuuhiin, palaillaan.



Suviruusu

Vierailija
16/34 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri pyyhin kaakaot lattialta(ja sitä oli joka puolella...) ja oottelen miestä kotiin..Lapset sain sänkyyn.

Pienimmän päikät oon supistanut tuntiin ja ainakin tänään nukahti puoli 9.Eilen samoihin aikoihin ja nukkui reiluun kasiin.Ehkä tää tästä..



Kuuma on sisällä ,ulos vaan istumaan!

L+5

Vierailija
17/34 |
21.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höllentääkö helle otettamme?;)



Kertokaahan mulle miksi oikein kuumeilen vauvaa??????;)

Mitkä olikaan ne painavat,ihanat syyt????





Yöllä satoi yhtäkkiä ihan kaatamalla.Istuin olohuoneessa kahden aikaan hipi hiljaa ja kuuntelin miten sade hakkasi kattoja ja avoimesta ikkunasta tulvahti märän nurmikon tuoksu.Kyllä kesä on ihanaa aikaa!





Koittakaahan nyt laittaa pika moikkauksia kaiken kesäriemun keskeltä!



Leanna ja lauma

Vierailija
18/34 |
21.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli nyt on kuramyyräkin heittänyt talviturkkinsa veteen.

Puoliso sai autoni ajokuntoon ja me läksimme kuumuutta pakoon uimarannalle. Olipa hieno reissu. Tuo meidän " oma" uimaranta on ison järvenselän rannalla (olipa hassusti kuvailtu). Puuskittainen tuuli teki upean isoja aaltoja; pikkuisia nauratti valtavasti kun vesi tuli ja meni.

Kotiin tultua jäimme vielä jokuseksi tunniksi pihalle leikkimään. Eipä todellakaan tarvinnut illalla kauaa nukutella väkeä, vaikka tuskaisen kuuma olikin.



Tänään laitamme huushollin kuntoon, vaikka yllättävän siistinä tämä on pysynytkin (=olemme olleet ulkona). Huomenna lähdemme puolison ja esikoisen tultua töistä koko joukkueen voimin illaksi reissuun (siis jos ilma on vähänkään kohtuullinen). Käymme vähän isommasta kaupasta hakemassa juhannussyömiset ja sitten lopuksi piipahdamme lohilammella; meillä on tuo puolison kalastusinnostus tarttunut tasaisesti niin tyttöihin kuin poikiinkin. Aika kallistahan se kala sieltä hankittuna on, mutta pari " sinttiä" sitä kai meidänkin budjetti kestää; saan tehtyä aatoksi upean kalasalaatin.



Täytyy lähteä käymään kaupassa, palailen vielä ennen jussia tänne.



Vierailija
19/34 |
21.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olo on kuin piestyllä koiralla, nenä tukossa, kurkku karmaisevan kipeänä ja hartiat ihan jumissa. Siinä sitten juhannussiivot edessä ja huomenna tarttis vielä kaks uunipeltikokoista piirakkaa tehdä srk:n juhannusjuhlaa varten. Motivaatio on todella korkealla!

Isommat lähti jo pihalle, pienin kärttää mukaan. Täälläkin satoi viime yönä, paikat on märkinä. Lisää pyykättävää siis kun väki kuitenkin menee hiekkakasalle. Meikäläinen vetäis mieluusti peiton korville ja pysyis sängys koko päivän. Miksei nainen voi sairastaa samal taval kuin miehet? Makais vaan ja olis niin kipeä ettei kukaan koskaan ennen ja odottelis et toiset hoitelee hommat ja mukulat, tietty.

Vierailija
20/34 |
21.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri saatiin sähköt takaisin ja mitäs muutakaan kuin kone ensimmäiseksi päälle ja tänne kurkkaamaan:)



Tuulitiille pikaista paranemista! Meillä rupeaa onneksi flunssa vihdoin ja viimein helpottamaan. Vähän ollaan vielä kuopuksen kanssa nuhaisia mutta muu perhe on jo kunnossa. Tylsään aikaan tuo kesäflunssa iski meihinkin, kun nyt kun rupeaa flunssa helppaamaan niin allergianuha iskee päälle. Koko kesä menee niiskuttaessa, voih.



Leipomista minäkin olen vähän yrittänyt joka päivä harrastaa. Paljoa ei jaksa kun on niin kuuma, niinpä olenkin sitten leiponut jotain pientä joka päivä ja laittanut pakkaseen. Pakko on vähän aloitella kun on esikoisen synttärit tulossa ja sitten parit nimpparit perään:) Kesällä on kiva viettää synttäreitä kun voi olla ulkona, mutta tuo leipominen ja siivoaminen kovilla helteillä ei ole kaikkein mieluisinta touhua.



Nyt täytyy mennä laittamaan ruokaa että saa pesueen syötettyä ja kuopuksen päikkäreitten jälkeen suuntaammekin sitten 90v synttäreille. Täytynee kaivaa lasten juhlavaatteet esille ja tarkistaa pitääkö niitä vielä silittääkin.



Medison+5