Moraalinen ajatusleikki
Tämä on siis ihan vakava kysymys:
Tekevätkö eläimet moraalisesti väärin tappaessaan luonnossa toisen lajitoverinsa huvikseen tai tappaessaan oman pentunsa?
Kommentit (6)
Meidän platyt söi omia poikasiaan.
Ei niitä jatkuvasti voinu pelastaa.
Mutta mitä AP haet? Ei voi verrata eläimiin narsistia jolla on eläimen vietit mutta kuitenkin maisterin tutkinto.
Vierailija kirjoitti:
Ei voi toimia moraalisesti oikein tai väärin, jossei kykene ymmärtämään koko moraalin käsitettä. Voisi olettaa, ettei eläimet voi.
Mutta ihmisethän ovat eläimiä.
Ajattele ihmisen evoluutiota: Merestä maalle hypännyt, puissa rimpuillut ja nyt kävelevä ihminen. Tähän matkaan on varmasti mahtunut paljon "moraalisesti vääriä tekoja" Missä vaiheessa ja mistä me oltais saatu tällainen tieto oikeasta ja väärästä? Ilman ulkopuolista lähdettä me ollaan vain keksitty tämä käsite oikeasta ja väärästä.
Jos mietit luontoa, ei siellä ole mitään OIKEAA TAI VÄÄRÄÄ. Luonto on vain oma brutaali itsensä.
Keräsin monnisten kutua pallokaloille ruuaksi.
Ensin pitäisi osoittaa, että eläimet oikeasti tappavat huvikseen, en ole varma että sellaista tapahtuu. Jälkeläistenkin tappamiseen on todennäköisesti joku luonnon kannalta järkevä selitys.
Ei voi toimia moraalisesti oikein tai väärin, jossei kykene ymmärtämään koko moraalin käsitettä. Voisi olettaa, ettei eläimet voi.
Ihminen kykenee käsittämään moraalin (tai ainakin osa ihmisistä) ja voi siten tehdä moraalisia valintoja. Huvikseen tappaminen on väärin, mutta tietyssä kohtaa oman jälkeläisen tappaminen voi olla oikein. Jos vaikka joutuisi lapsensa kanssa keskitysleirille ja vaihtoehtona olisi joko vääntää lapselta niskat nurin tai että joutuu jonnekin Mengelen leikkauspöydälle niin en kovin montaa sekuntia epäröisi.