Toisten lomakuvien katselu
Mikään ei ole pitkästyttävämpää kuin pakko-katsella kaverin lomakuvia! "Hei nyt mä voinki näyttää sulle meidän kolmesataa kuvaa Rodokselta!" Sitten käydään läpi kaikki annoskuvatkin! Saa kuunnella sepustukset kaikista ravintoloista ja millanen pitäjä oli ja oliko ruoka hyvää ja plaaplaa...
En ole keksinyt mitään kohteliasta tapaa sanoa, etten jaksa yhtään katsella toisten lomakuvia. Ei munkaan lomakuvat nyt ketään muuta kiinnosta :D
TE jotka pakkosyötätte lomakuvia MIKSI teette niin? Luuletteko vilpittömästi et muut haluaa niitä nähdä?
Kommentit (18)
Mun tekis mieli aina painaa jotain pikakelaus forward nappulaa jos joku haluu näyttää lomakuvia
"No voinhan mä katsoakin kunhan ette selosta." Ymmärrän hyvin tuttavaamme.
Eikä! Tekeekö ihmiset oikeesti vieläkin niin? Luulin, että se oli vaan viime vuosituhannen juttuja, kun lomamatkat ja kuvat olivat vielä jossain määrin harvinaisia. Mutta siis että vieläkin? Tajutonta, itse en ikinä kehtaisi, ei tulisi mieleenkään. En meinaa edes itse jaksaa katsoa lomakuviani, niin vielä nyt muille niitä tuputtaisin!
Eikös lomakuvat postata nykyään jo loman aikana someen, josta niitä saa kiinnostuneet töllätä omassa rauhassaan? Ei kai niitä enää erikseen ruveta kenellekään kotona esittelemään?
Kyllä mun kaveri just muutama viikko sit halus esitellä heidän Japanin kuvia tabletilta, siis kaikki kuvat, kun somessa oli vain pieni osa. Mulle ois riittänyt se pieni osa :D hän on 29v eli ehkä ollaan "vanhoja" niin siksi kai....
Välillä vaikea erottaa onko kateutta vai ärsyttääkö kuvat oikeasti. Itse mielelläni katselen kuvia jos ne on harkiten valittu ja kohtuullinen määrä, esim max 10 pienemmästä paikasta tai max 20 suuresta paikasta missä paljon nähtävää.
Eri asia sitten jos 100 kuvaa jostain pikkupaikasta ja joista useampi kuva vielä samasta kuvakohteesta, vähän eri kulmista vaan. Erittäin ärsyttävää.
Facebookissa tietyt tyypit laittaa heti matkan varattuaan kolmetoista viestiä aiheesta ennen matkaa. Sitten alkaakin tykitys: odotellaan terminaalissa (yleensä kuoharilasit pöydällä), tultiin perille ja sitten viiden minuutin välein kuvia paikallisista ihmeellisyyksistä kuten kulkukoirista ja ruoka-annoksista.
Kerran on ihanaa katsella kuvia, tykkään! Mutta jos reissu kestää kaksi viikkoa ja näitä kuvia tykitetään 20 kpl / lähetys / 5 minuuttia, niin alkaa innokkaintakin katsojaa hyydyttää. =0
Vierailija kirjoitti:
Välillä vaikea erottaa onko kateutta vai ärsyttääkö kuvat oikeasti. Itse mielelläni katselen kuvia jos ne on harkiten valittu ja kohtuullinen määrä, esim max 10 pienemmästä paikasta tai max 20 suuresta paikasta missä paljon nähtävää.
Eri asia sitten jos 100 kuvaa jostain pikkupaikasta ja joista useampi kuva vielä samasta kuvakohteesta, vähän eri kulmista vaan. Erittäin ärsyttävää.
Ärsyttävät oikeasti.
Käteeni lyötiin vuosia sitten kuvakirja, jossa oli liudoittain kuvia pyöräkilpailuiden osallistujista. En seuraa urheilua, joten näin kuvia polkupyöristä ja kypäräpäisistä miehistä.
Kamala tilanne, kun lomakuvat eivät kiinnosta yhtään.
Kateus oli hupaisa kommentti, joka oli toivottavasti tarkoitettu vitsiksi.
Kutsun ilmiötä "some-oksennukseksi" kun jotkut suorastaan oksentaa sitä lomasisältöä someen taukoamatta kun matkustavat johkin. Yleensä samat henkilöt muuten melko hiljaisia somessa.
Eipä ole minulle 1990-luvun jälkeen tuollaista tapahtunut. Ja jos joku alkaisi esitellä niin aikuisena ihmisenä osaisin kyllä avata suuni ja sanoa, ettei kiinnosta.
Tykkään katsella ihmisten kuvia, myös lomakuvia, mutta se on myös hyvä syy pyytää, että katsotaan vain osa. lomakuvista. Ne parhaimmat otokset. Tämä ns myönteinen asenne yleensä saa ihmiset valikoimaan kuvansa niin, että kuvakooste pysyttelee hallinnassa noin muutamissa kymmenissä. Kun tulee vähän painetta näyttää ne parhaimmat "innokkaalle katsojalle" suurin osa miettii, mitä kehtaa näyttää.
Teen joskus somessa niin, että peukutan kuvakoostetta ja kiitän toisen jakamista lomakuvista. Ainoatakaan en ole katsonut kuin pari päältä, mutta se saa myös kuvan julkaisijan pysymään raameissaan. Moni hakee nimenomaan kiitosta ja kehua ja sillä saa helpommin turvat tukittua kuin nyrpistämällä omaa naamaansa.
Eikös se lomakuvien katselemaan ryhtyminen ole kansainvälinen signaali sille, että vierailu on kestänyt jo tarpeeksi kauan ja vieraiden toivotaan lähtevän?
Silloin tällöin olen joutunut tuollaiseen tilanteeseen. Kestän ne, koska se tilanne on sille toiselle tärkeä. Somessa taas itselleen vähemmän tärkeät päivitykset voi ohittaa niin helposti, että en ymmärrä valitusta.
Työkaverilla oli vielä niin surkeita kuvia. "Tossa istuu Pekka". Mä vaan mietin, kuka ihmeen Pekka??
Sitten jos itse saavun töihin esim. uuden ihmeellisen vaatten kanssa, jonka olen ostanut ulkomailta, kysellään miksen voinut kaikille työkavereille myös ostaa sellaista.
Etenkin jos kuvat on niinkin persoonallisesta paikasta kuin Viro.
Itsellä tulee jo myötähäpeä kun Facebookin laitetaan kuvaa kun auto on pakattu kotipihasta, sitte laitetaan kuvaa terminaalista ja totta kait laivalta. Ja seuraavat päivät jostain Tallinnasta tai Pärnusta. Kaksi paikkaa, joista en ikinä laita/laittaisi kuvia mihinkään.
Sitten matkan jälkeen tosiaan aletaan näyttämään niitä kymmeniö kuvia Tallinnan vanhasta kaupungista tai jostain helvetin Pärnun rannoilta. Ei vois vähempää kiinnostaa.
Mä yleensä katon ihan mielelläni ja kuuntelen selostuksetkin. Eihän ne kuvat yleensä kertomatta kerro juuri mitään. Tykkään myös ruokakuvista ja kuulla kaikenlaisista herkuista, joita on syöty.
Mä olen alkanut sanoa et katsotaan niitä ” joku toinen kerta”, ei vaan jaksa kiinnostaa.