jos vauva olisi itkenyt autossa jo yhteen menoon kolme tuntia
voisitko missään tilanteessa ottaa vauvan syliin ja jatkaa matkaa?
jos kertakaikkiaan huutaisi istuimessaan koko ajan.
Kommentit (25)
En missään tapauksessa. Pyytäisin miestä pysähtymään ja antaisin tissiä, sitten jatkettaisiin matkaa. En voisi koskaan antaa itselleni anteeksi, jos jotain sattuisi.
En missään tapauksessa. Pyytäisin miestä pysähtymään ja antaisin tissiä, sitten jatkettaisiin matkaa. En voisi koskaan antaa itselleni anteeksi, jos jotain sattuisi.
vauva saisi rauhoittua ja matka jatkuisi
tissiä suuhun kaukalossa istuessa.
(Meillä muuten autohuutoon auttoi yllättävästi se, että siirryin itse etupenkille istumaan)
Viime kesänä tultiin helsingistä kuopioon ja vauva 3kk huusi melkein koko matkan. Istuin takana että pystyin juttelemaan ja silittelemään vauvaa ja pysähdyttiin usein ,että sain otettu syliin välillä. Muutama pidempi pysähdyskin tehtiin ½-1h jonka jälkeen vauva taas oli huutamatta jonkin aikaa.
Auton ollessa liikkeessä en ottanut enkä koskaan ottaisi vauvaa/lasta syliin en missän tilanteessa.
olettaen että tissin tai muun ruoan antaminen ei auta, ei kuivat vaipat, ei MIKÄÄN, ap
Siitä huolimatta en. Miten pitkä matka yhteensä on edessä? Luulen että pysähtyisin johkin huoltikselle ja pistäisin miehen kahville, meneehän silläkin hermot. Sitten sen aikaa pitäisin vauvaa sylissä ja yrittäisin rauhottaa. Ei syliin missään tapauksessa ajon aikana.
itse asiassa en olisi antanut itkun edes jatkua lähellekään noin pitkään. Olisin palannut kotiin, yöpynyt siellä jossain missä oltaisiin tms, mutta en ottaisi vauvaa liikkuvassa autossa syliin enkä myöskään itkettäisi sitä tuntikausia istuimessaan.
Ei siihen ole mitään "lieventävää asianhaaraa".
Kumpiko se nyt sitten on pahempi: tuntien itku vai 20m ilmalento auton lasista läpi?
itse asiassa en olisi antanut itkun edes jatkua lähellekään noin pitkään.
Miten saat itkun loppumaan? Jos kyse on sellaisesta, mihin vanhemmat eivät voi vaikuttaa.
Miksei sitä voi pysähtyä vaikka puolen tunnin välein (mikä sekin on pienelle ikuisuus) ja pitää vartin kerrallaan sylissä? Ihme touhua! Silloin, kun kyydissä on vauva, reissut pitää suunnitella sen mukaan, että HÄN on se joka määrää tahdin.
Jos siis huutaa joka tapauksessa. Niin ja vastaus että EN! En missään tapauksessa. Huutokonserttimatkoista paljonkin kokemuksia, ollaan vaan pidetty paljon taukoja, rattaat mukana niin ollaan käyty kävelemässä välillä ym.
Eikä tarttenut kovin pitkään huutaa. Jotain järkeä tohon turvallisuusfanaattisuuteen! Voin itsekin matkustaa ilman turvavyötä, jos siitä on jotain hyötyä. Ulkomailla on menty ilman turvaistuinta, kun ei ole ollut saatavilla, henki on vielä kaikilla tallella.
Jos ei ole ilmastointia autossa, kannattaa satsata siihen. Ei olisi kiva itsekään näillä helteillä istua muovikaukalossa...
Meidän huutajavauvan kanssa pitkät reissut oli kyllä rajattu ihan pakollisiin (pari kpl ekan vuoden aikana).
ja olen ottanut vauvan vauhdissa syliin. Mielummin nopeasti perille kuin vartin välein pysähdys ja kävelyä vauva sylissä, siitä se vasta hermostuukin ku koko ajan laitetaan uudestaan siihen istumeen.
Yleensä, melkein aina lähdemme pitemmille reissuille niin että vauva on valvonut muutaman tunnin ja alkaa unille kun autoon menemme. Ja meillä muutenkin vauvat nukkuneet yleensä autossa. Nuo itku kerrat siis vain tosi harvinaisia.
Ja jos istut itse takapenkillä vauva sylissä niin äkkijarrutuksen tullessa vauva lentää kuin ohjus joko tuulilasista läpi tai kuskin takaraivoon. Ei kiva.
esim. mies ajaisi ja olisit vauvan kanssa takapenkillä
ap