sain 15 000 e, mitä tekisin rahoilla?
Sain perinnöksi vanhemmiltani 15 000 e. Mihin laittaisin rahat, jotta muistaisin iloita niistä vielä pitkään? Isä kuoli, joten tuo on minun koko perintöni vanhemmiltani sillä äiti toivottavasti ymmärtää käyttää oman osuutensa itseensä ja elämiseensä eikä säästele perinnöksi lapsilleen.
Sijoittaisinko ne kodin kunnostamiseen ja kalustamiseen, matkustamiseen, antaisinko opiskelevalle lapselle osan? Antakaa ideoita.
Kommentit (7)
Sohvan värin mukaan on maalattu olohuone kaksi vuotta sitten :)
Matka voisi olla ihan hyvä idea, mutta epäilen että meidän kiukutteleva teini ei sinne lähde. Lähdenkö siis yksin vai lopun perheen kanssa yhdessä?
ap.
Mutta olen niin pettynyt siihen, että opiskeltuani viisi vuotta velaksi, en ole töitä löytänyt ja päätin jättää lainarästien maksun siihen tulevaisuuteen kun työllistyn. Olen käyttänyt perintörahani omaan ja poikani elämään, olen ostellut vaatteita, kodinkoneita ja shoppaillut. Lainoja lyhentelen kelalle pienellä summalla ja muuten elelen työttömyyskorvaukselle. Nyt pitää hiljentää tahtia, sillä peritöä on jäljellä enää 5000¬ ja siitäkin osa palaa kesälomamatkaan.
Niin, että käytä perintösi kaikkeen mukavaan ja auta vaikka sitä opiskelevaa lastasi, ettei hänen tarvitse velkaantua opintojensa takia.
Perintöä n. 20 000 jonka "sijoitin" seuraavasti.- olin hoitovapaalla 7kk pidempään (asuntolainanlyhennykset tuolta ajalta)- 7000 ylimääräinen lainanlyhennys- viikon lomamatka (ihan normaali Kreikan reissu koko perheen kanssa, ei mitää ekstraluksusta)- jonkin verran uusittiin myös aikuisten vaatekaappeja etenkin talvivarusteiden suhteen.
Jos laitat vaikka määräaikaistalletuksena pankkiin ja jaksat odotella vuoden, niin 5 prosentin korolla tuo summa kasvaa n. 750¬ vuodessa. Eli siis jos haluat pitää tuon pesämunana, niin siitä on ainakin hyvä lähteä. 750 euroa ei välttämättä kuulosta paljolta verrrattuna 15 tuhanteen, mutta tuon verran voisi sitten olla käytössäsi joka vuosi esimerkiksi lomamatkan kassana, ja silti tuo alkuperäinen summa ei kuluisi mihinkään.
Jos olis mahdollista saada elämä velattomaksi.Minä ihan ensimmäisenä kyllä lyhentäisin lainoja ja voisin ehkä hiukan jättää käyttörahaa. muutaman satasen.
Mutta olen niin pettynyt siihen, että opiskeltuani viisi vuotta velaksi, en ole töitä löytänyt ja päätin jättää lainarästien maksun siihen tulevaisuuteen kun työllistyn. Olen käyttänyt perintörahani omaan ja poikani elämään, olen ostellut vaatteita, kodinkoneita ja shoppaillut. Lainoja lyhentelen kelalle pienellä summalla ja muuten elelen työttömyyskorvaukselle. Nyt pitää hiljentää tahtia, sillä peritöä on jäljellä enää 5000¬ ja siitäkin osa palaa kesälomamatkaan. Niin, että käytä perintösi kaikkeen mukavaan ja auta vaikka sitä opiskelevaa lastasi, ettei hänen tarvitse velkaantua opintojensa takia.
mitä ei ehkä muuten tulisi ostettua. Jotain pysyvää, ja jotain sellaista jonka arvo säilyy. Ehkä joku arvokas taulu tms. Tai sitten laittaisin ihan säästöön poikimaan lisää rahaa.
Itse sain perinnöksi vain n. 1000 euroa, jonka käytin matkaan pitkän harkinnan jälkeen. Mietin ensin jotain sohvan ostoa, mutta en halunnut käyttää sitä rahaa sellaiseen arkipäiväiseen juttuun. Joten, koska isäni matkusteli paljon, käytin rahat matkaan ja se on ainakin ollut sellainen mieleenpainuva juttu!