Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko Veijo Baltzarilla vaimoa ja lapsia?

Vierailija
01.12.2019 |

Wikipedia ei kerro.
Mistä on repinyt rahaa tuollaisen elämän mahdollistamiseen mitä on elänyt? Apurahoilla?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tuohon osaa vastata,en tiedä.

Sensijaan kerron vähän asian vierestä,eli hänen äidistään.

Olin hyvin nuori,juuri aikuistumassa,kun luin 70-luvulla Helli Baltzarista,joka asui Tampereella omakotitalossa.Hän oli sen aikakauden ihminen jonka lapsuudessa ja nuoruudessa romanien elämä oli lähinnä kiertelyä ja ongelmia oli kaikin puolin.

Tämä sisukas nainen oli kasvattanut lapsensa,en muista oliko monta,enkä sitä koska puoliso oli kuollut,oliko ollut elämässä mukana jne.Kuitenkin eivät olleet mitään rikkaita,Helli Baltzar teki töitä,mitä läheskään kaikki romanit eivät voineet eivätkä kaikki halunneetkaan tehdä.

Ei heille helpolla annettu töitä,eivätkä varmaan kaikki halunneetkaan.

Sotaan romiánimiehet kyllä kelpasi,mutta sen jälkeen heidät unohdettiin.

Helli Baltzar oli ylpeä pärjäävästä pojastaa,kuuluisia kirjoja on ainakin Käärmeenkäräjäkivi.Muiden nimiä en muista,täytyy katsastaa.

Sääliksi kävis äitiä,ei onneksi enää elä,kun nyt saisi tuollaisen pahan mielen pojastaan.

Yllätyin minäkin,pidin Baltzaria romanikulttuurin ja muutenkin yhteiskuntavaikuttajana,kulturellina kirjailijana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi neljä