Postin lakon laajeneminen bussiliikenteeseen ja töihin pääsy
Minulla yli 10km työmatka, jonka kuljen bussilla. Autoa en omista. Jos bussit lakossa ja en pääse töihin bussilla, niin maksaako työnantaja minulle taksin vai miten menen töihin? Hirmu aikaisin en voi lähteä esim. kävelemään, sillä lapsi pitää viedä päiväkotiin.
Kommentit (48)
Teen töitä vuokratyöfirman kautta ja sieltä tuli tiukkasanainen viesti, että lakko ei ole mikään syy olla menemättä työvuoroon. Mitään kyytimahdollisuuksia tms. ei kuitenkaan tarvita. Onneksi saan kyydin sukulaiselta, mutta kaikilla ei varmasti ole tällaista mahdollisuutta.
ei tietenkään. Sinun tehtäväsi on hommata itsesi ihan omalla kustannuksellasi sinne työpaikalle.
No millä ihmeellä menen sitten töihin?
Ap
Pidä rokulia, olet sen ansainnut, ja kersa kotona, pitäkää hauskaa.
Miksi työnantaja muka huolehtisi työmatkastasi.
Taksi, vuokraa auto tai pyörällä tai joku tuttusi vie.
Vierailija kirjoitti:
No millä ihmeellä menen sitten töihin?
Ap
No se on ihan sinun oma päänsärkysi. vaihtoehtoja on monia.
1 kimppakyyti
2 pyörällä
3 kävellen
4 taksilla.
5 vuokraa auto.
6 mopolla/skootterilla
7 sähköpotkulaudalla
8 potkulaudalla
9 hevosella
.....
Laajeneeko jo viikonloppuna vai vasta ensi viikolla?
Ilmoittaudu kipeäksi jo lauantaina niin ei kuulosta niin epäilyttävältä tai käy viikonlopun aikana hommaamassa joku halpis sähköauto. Esim. Tesla
Mun mielestä on kyllä törkeää, jos joutuu esim. taksin maksamaan itse. Saisivat lakossa olevat postilaiset korvata.
Vierailija kirjoitti:
Mun mielestä on kyllä törkeää, jos joutuu esim. taksin maksamaan itse. Saisivat työehtojen ja palkkojen polkemista yrittävä palta korvata.
Korjattu.
Autonkin halutessaan ehtii hankkimaan maanantaiksi.
Tässähän on nyt monta päivää aikaa hoitaa asia kuntoon.
Jos ei kulkemisen järjestäminen onnistu, niin sitten luovuutta kehiin. Varaat hotellihuoneen, pystytät teltan. Kyselet työkavereilta majoitusta.
onhan noita kulkuvälineitä maailma täynnä, valitse niistä joku tai laita facebookiin kerjuuviesti, että kuka veisi minut töihin lakon aikana
Pyörällä menisin itse, n. 30 min, kävely on toinen vaihtoehto mutta siihen kuluukin sitten jo lähemmäs 2 tuntia. Jos lapsen viennin takia menee tiukille niin voithan ilmoittaa etukäteen työnantajalle että tulet x min. myöhässä lakon takia, tuskin on ongelma.
Hyvä kun tajusit sen nyt. Voit lähteä heti kävelemään sinne. Ehdit jo Porvooseen maanantaiksi.
Ihan itse maksat taksin jos ei työnantaja sitä halua maksaa. Tosin taksia ei välttämättä helposti saa.