Onko teidän mielestä käytännön eroa (lapsen kannalta) onko vedenpitävä haalari vai normihaalari ja kurahousut?
Tämä on ikuisuusaihe yhden kaverin kanssa... molempien lapset on samassa eskarissa, jossa nyt syksyaikaan käyttävät lähes päivittäin kurahousuja. Minä aina valitan ja antaisin lapsen olla pelkässä haalarissa. Kaveri taas on sitä mieltä, että ne on hyvät ja kätevät, eikä yhtään haittaa lapsen liikkumista ja leikkimistä. Minun mielestä ne niin kankeat ja ankeat...
Kommentit (5)
Lapsen kannalta tuskin muuta kuin puettavuus, mutta aikuisen kannalta kurikset on helpompi pestä.
Näin päiväkodi työntekijän kannalta suuri ero tuolla rutiinien luvatussa laaksossa on se kuinka helposti putsattava ja kuovattava vaate on.
Jos sen voi huljauttaa suihkun alla ja laittaa kuivumaan kuivauskaappiin, niin loistavaa.
Vierailija kirjoitti:
Näin päiväkodi työntekijän kannalta suuri ero tuolla rutiinien luvatussa laaksossa on se kuinka helposti putsattava ja kuovattava vaate on.
Jos sen voi huljauttaa suihkun alla ja laittaa kuivumaan kuivauskaappiin, niin loistavaa.
Ja eikös rutiini saa aikaan myös sen, että pukeminenkin sujuu hyvin? Vai kiukutteleeko lapset niistä päiväkodissa?
Itse ainakin huomasin, että kotihoitoaikaan kurahousuja kun käytettiin tosi harvoin eli vain pahimmilla kurakeleillä, niiden pukeminen oli aina vähän sellaista känkkäränkkähommaa. Mutta sitten kun esikoulun myötä siitä tuli arkinen rutiini, pukeminen oli kotonakin helppoa.
Vasta kävelemään oppineen tai liikuntarajoitteisen lapsen ne kurahousut voivat tehdä entistäkin kömpelömmäksi, mutta normaalin liikuntakyvyn omaavaa eskarilaista ei kurahousut hidasta.
Jos on se vedenpitävä haalari, niin kotimatkaa varten pitää olla toiset vaatteet, koska ethän sinä halua lastasi yltä päältä kuraisissa haalareissa istumaan autoosi. Lapsen kannalta helpompi riisua ne kuraiset kurahousut pois kuin riisua kurainen haalari ja pukea toiset ulkovaatteet päälle.
Sitten kun se moneen kertaan pesty vedenpitävä haalari lakkaakin olemasta vedenpitävä, on lapsella vaatteet pikkareita myöten märkänä. Lapsen kannalta aika ikävä tilanne. Ja se ei näy haalarista päällepäin, jos vedenpitävään kalvoon tulee reikä. Eikä sitä voi mitenkään paikata. Kurahousuista näkee kun niihin tulee reikä. Jesaria päälle ja menoksi.
Hitaampi pukea, mutta muuten ihan samalla tavalla lapsi liikkuu riippumatta siitä onko kurikset päällä vai ei.